Skip to content

Zúčastnili sme sa logistického fóra v Amsterdame a navštívili sme prístav v Rotterdame

Naša spoločnosť Infinity Forwarding dostala jedinečnú príležitosť zúčastniť sa EUROPE-ASIA INTERMODAL LOGISTICS FORUM 2023 v Amsterdame. Na konferencii nás zastupovala riaditeľka Michaela Královičová, ktorá okrem samotnej účastni vystúpila aj ako speaker. Ako konferencia prebehla a čo všetko sme stihli zažiť sme pre vás zhrnuli v krátkom článku. 

Prvý deň bol venovaný diskusiám

Logistické fórum v Amsterdame sa konalo 25. až 26. apríla 2023. Prvý deň bol zameraný na diskusie a prednášky, s večerným networkingom ako záverečným podujatím. Program prvého dňa bol rozdelený do štyroch sekcií. V prvom bloku sa diskutovalo o intermodálnej doprave v Európe, zameriavajúc sa na jej súčasný stav a očakávania do budúcnosti. 

Druhá a tretia časť programu sa venovala prístavom, ktoré majú kľúčový význam pre logistiku a prepravu tovaru z Ázie do Európy. Posledná časť sa zamerala na novú Hodvábnu cestu, jej tranzitné trasy, potenciál a nové logistické možnosti.

Celkovo sa na fóre predstavilo 15 rečníkov, vrátane našej riaditeľky Michaely Královičovej, ktorá bola jedinou ženou, ktorá dostala príležitosť prezentovať svoje názory. Zároveň sme tiež boli jedinou spoločnosťou zo Slovenskej republiky, ktorá dostala možnosť zúčastniť sa konferencie. Účastníci podujatia pochádzali z rôznych krajín vrátane Belgicka, Holandska, Luxemburska, Litvy, Nemecka, Lotyšska, Slovinska, Turecka, či Gruzínska.

Čomu sme sa venovali v prednáške? 

V rámci svojej prezentácie sa Michaela venovala vplyvu pandémie COVID-19 na prepravu z ázijských krajín a aktuálnemu zníženiu cien prepravy, ktoré však nie sú na predcovidovej úrovni. Okrem vplyvu pandémie na medzinárodnú prepravu sa tiež riešila vojna na Ukrajine, ktorá taktiež vo veľkej miere ovplyvnila svet logistiky a prepravy

Momentálne sú ceny prepravy relatívne nízke, avšak nie na úrovni pred pandémiou COVID-19. Ceny prepravy v rámci Európy stúpli v dôsledku vyšších nákladov na energie, palivá a zvýšených platových požiadaviek šoférov. Napriek tomu, ceny prepravy z Číny a Ázie do Európy sú stále na prijateľnej úrovni. Ceny leteckej prepravy taktiež klesli a komerčné lety sa postupne obnovujú. Vďaka týmto letom je možné zvýšiť prepravnú kapacitu.

Počas pandémie zažili logistické koridory značné problémy a narušenia. Počas svojej prezentácie preto Michaela riešila aj problémy preťaženia prístavu v Koperi a diskutovala o  alternatívnych koridoroch, ktoré predstavujú najmä prístavy v Poľsku.

Druhý deň sme navštívili prístav v Rotterdame 

Počas druhého dňa sme mali možnosť zúčastniť sa exkurzie štvrtého najväčšieho námorného prístavu v Európe, ktorý sa nachádza v Rotterdame. Naša skupina mala výnimočnú príležitosť navštíviť tento prístav, pretože nie je prístupný verejnosti. Dozvedeli sme sa množstvo zaujímavostí a najmä sme mali možnosť reálne vidieť, ako fungujú logistické procesy v prístave. Prehliadka bola zabezpečená autobusom a celú dobu nás sprevádzal sprievodca. 

Počas prehliadky sa nám podarilo urobiť niekoľko fotografií.
Počas prehliadky sa nám podarilo urobiť niekoľko fotografií.

Prístav v Rotterdame zamestnáva priamo viac ako 200 000 ľudí a nepriamo ďalšieho pol milióna. Nachádzajú sa tu rafinérie a spoločnosti zamerané na ekologické riešenia. V súčasnosti sa tu stavajú napríklad veterné turbíny, ktoré by mali zabezpečiť elektrinu pre približne 15 000 domácností.

Počas prehliadky sme si vypočuli viacero zaujímavostí o prístave.
Počas prehliadky sme si vypočuli viacero zaujímavostí o prístave.

Prístav neustále rastie a v súčasnosti má dĺžku 53 kilometrov. Každoročne sa tu spracuje približne 50 miliónov prepravných kontajnerov. Z celej prehliadky nás najviac prekvapili autá bez šoférov, ktoré zabezpečujú prepravu kontajnerov v prístave a tiež obrovská nákladná loď, ktorá mala na svojej palube 24 000 kontajnerov. 

Nákladné lode v prístave v Rotterdame boli obrovské.
Nákladné lode v prístave v Rotterdame boli obrovské.

Počas fóra sme nadviazali nové partnerstvá a získali sme poznatky, ako môžeme zlepšiť efektivitu logistiky medzi Holandskom a Slovenskom. Celú účasť hodnotíme veľmi pozitívne a už sa tešíme na ďalšie eventy, ktorých sa v najbližších mesiacoch zúčastníme. 

Námorná preprava s Infinity Forwarding 

Je veľká pravdepodobnosť, že pri využití námornej prepravy sa aj vaša zásielka ocitne v prístave v Rotterdame. Aby ste mali zásielku neustále pod kontrolou a vedeli o jej aktuálnej polohe, odporúčame vám využiť služby našej prepravnej spoločnosti Infinity Forwarding. V prípade akýchkoľvek problémov vyriešia naši skúsení odborníci všetko za vás a taktiež sa postaráme o zdĺhavú dokumentáciu spojenú s medzinárodnou prepravou. Kontaktuje nás a naši špeditéri pre vás vypracujú nezáväznú cenovú ponuku prepravy