Skip to content

Obchodovanie s Čínou: Nová Hodvábna cesta a jej vplyv na logistiku

Už v roku 2049 oslávi Čínska ľudová republika 100 rokov. Čínsky prezident Si Ťin-pching by rád zrealizoval víziu, podľa ktorej bude čínska ekonomika najväčšou na svete. Túto víziu má pomôcť zrealizovať aj plán na oživenie starovekej Hodvábnej cesty, ktorá spájala Európu s Áziou už pred viac ako 2 000 rokmi. Kam bude nová Hodvábna cesta viesť a aký vplyv bude mať jej výstavba na európsku logistiku? 

Nová Hodvábna cesta a všetko, čo o nej musíte vedieť 

V minulosti zhruba od roku 100 pred n. l. až do obdobia novoveku spájala Hodvábna cesta Čínu s Európou. Cesta dlhá približne 6 400 kilometrov umožňovala prepravu hodvábu, zlata, striebra a rôznych ďalších surovín. V súčasnosti sa názov “Nová Hodvábna cesta”, teda “One Road, One Belt” používa na označenie medzinárodných obchodných projektov medzi Čínou a európskymi, africkými i ázijskými štátmi. 

Aký je súčasný stav Hodvábnej cesty? 

Rozvoj novej Hodvábnej cesty začal v roku 2013 a v súčasnosti spája približne 60 % svetovej populácie. Najnovšie odhady poukazujú na fakt, že čoskoro bude zahŕňať 40 % celosvetového obchodu. V posledných rokoch prebehli obrovské investície do železničných sietí, letísk, prístavov, ciest i nemocníc. Celkovo bolo na projekt vyčlenených 900 miliárd dolárov a podľa oficiálnych údajov do roku 2020 investoval Peking do novej Hodvábnej cesty už viac ako 124 miliárd dolárov. Z obrovských investícií bolo zaplatených viac ako 80 000 kilometrov diaľnic a obrovské množstvo nových železničných trás. 

Za centrálne uzly v Európe sú považované Benátky, Atény, Istanbul, Moskva, Duisburg a Rotterdam. Prvé dohody už podpísalo Poľsko, Maďarsko, Bulharsko, Srbsko, Bulharsko, Chorvátsko a Rusko, v ktorých sa začalo realizovať viacero projektov na podporu obchodu vrátane výstavby nových priemyselných zón, elektrární, či nemocníc. 

Výhody novej Hodvábnej cesty pre Európu 

Vybudovanie novej Hodvábnej cesty má pre Európu viacero výhod, ktoré spočívajú najmä v kratších dodacích lehotách tovaru. Výhodou sú aj nižšie prepravné náklady, ceny železničnej prepravy a dodacie lehoty sú zlatou strednou cestou medzi námornou a leteckou prepravou. Nová Hodvábna cesta prináša výhody aj okolitým podnikom, ktoré sa nachádzajú v blízkosti cesty, vďaka čomu sa môžu dostať na nové odbytové trhy

S výhodami novej Hodvábnej cesty súhlasí aj najväčší železničný prístav v Európe, ktorý sa nachádza v Hamburgu. Nová Hodvábna cesta sa stáva dôležitým doplnkom pre námornú prepravu, ktorá urýchľuje prepravu zásielok a má vyznámný vplyv na fungovanie celého globálneho dodávateľského reťazca

Medzinárodná preprava tovaru s Infinity Forwarding 

Nech už potrebujete prepraviť akýkoľvek stroj, či tovar, na našu prepravnú spoločnosť Infinity Forwarding sa môžete spoľahnúť. Vyžiadajte si nezáväznú cenovú ponuku a zbavte sa starostí súvisiacich s medzinárodnou prepravou tovaru.