Skip to content

Čo zahŕňajú logistické služby a ako prebieha distribučná logistika?

Logistický cyklus zahŕňa širokú škálu činností od zakúpenia tovaru až po jeho doručenie. Čo všetko zahŕňajú logistické služby a aké sú hlavné zložky logistického cyklu? Prečítajte si viac informácií o priebehu distribučnej logistiky. 

Logistické služby zahŕňajú veľa činností 

V rámci logistického cyklu je nutné realizovať veľa činností, ktoré majú svoju nezameniteľnú postupnosť. Pre lepšiu prehľadnosť si každú rozoberieme samostatne. 

Obstarávanie a prognóza tovaru, či materiálov 

Na začiatku každého logistického cyklu je obstarávací proces, ktorého cieľom je uspokojenie potrieb spoločnosti. Súčasťou obstarávania musí byť aj predpovedanie budúcich predajov, ktoré by malo rátať so sezónnymi a ekonomickými výkyvmi. Na tejto aktivite sa podieľa najmä predajný tím, ktorý využíva rôzne prognózy a analýzy trhu. 

Spracovanie objednávky 

Na základe schválených množstiev sa vytvorí objednávka, ktorú má na starosti nákupné oddelenie spoločnosti. Objednávka musí obsahovať meno a adresu kupujúceho, predávajúceho, množstvo a popis tovaru i cenu jednotlivých položiek spolu s dodacími a platobnými údajmi. Následne je vygenerované číslo objednávky, ktoré slúži k sledovaniu zásielky až po jej doručenie. 

Doprava a doručenie 

Vo vopred dohodnutých obchodných podmienkach je určené, ktorá zo zmluvných strán zabezpečuje dopravu. Dôležitý je najmä výber správneho spôsobu prepravy a prepravcu, a tiež balenie a označenie objednávky.

Colné odbavenie 

Akonáhle dorazí zásielka do prístavu doručenia je potrebné, aby mala všetky dokumenty potrebné k colnému odbaveniu. Keď je zásielka odbavená, môže byť prepravená na miesto doručenia podľa vopred dohodnutých podmienok. Zvyčajne je miestom donášky sklad, či adresa firmy kupujúceho.

Príjem na sklad a skladovanie 

Podľa druhu skladované tovaru je dôležité vybrať aj druh skladu. Tie môžu byť suché alebo s regulovanou teplotou. Tovar musí byť prijatý správne a zaúčtovaný by mal byť v inventári, aby mohol byť následne redistribuovaný zákazníkom. Pri prijatí by mala byť kontrolovaná jeho kvalita, aby sa hneď zistili možné poškodenia, či nedostatky, ktoré sa dajú reklamovať. 

Redistribúcia 

Objednávky zákazníkov musia byť správne spracované a doručené zákazníkom. Tento proces zahŕňa nachystanie objednaného množstva, fakturáciu tovaru, či materiálov a doručenie vopred dohodnutým spôsobom dopravy v stanovenom časovom horizonte. Na vyskladovanie zásob existujú viaceré metódy, napr. FIFO (first in, first out), teda prvý prijatý tovar je aj ako prvý expedovaný, či LIFO (last in, first out), teda posledný uložený tovar je expedovaný ako prvý. 

Zákaznícky servis

Je pridanou hodnotou, ktorá ponúka odpovede na rôzne otázky pre zákazníkov. Tí sa môžu informovať napríklad o sledovaní zásielky, riešiť problémy s kvalitou alebo zistiť informácie o dostupnosti tovaru. Zákaznícky servis by mal využívať najnovšie softvérové a hardvérové technológie, tak aby bol tok informácií vyvážený a spoločnosť získala dostatočnú výhodu pred konkurenciou. 

 

Prepravné služby Infinity Forwarding 

S celým logistickým cyklom vám síce pomôcť nedokážeme, ale s prepravou tovaru sa na nás môžete kedykoľvek obrátiť. Stačí ak využijete naše logistické služby a my sa o všetko postaráme. Kontaktujte nás ohľadom nezáväznej cenovej ponuky a my sa pokúsime vyhľadať pre vás čo najlepšie riešenie.