Skip to content

Námorná preprava: Prečo je námorný prístav v Rotterdame najrušnejší v Európe?

Len nedávno sme s vami zdieľali článok s najväčšími námornými prístavmi v Európe a teraz si viac povieme o najväčšom z nich, ktorý sa nachádza v Rotterdame. V rokoch 1962 až 2004 bol prístav v Rotterdame najrušnejším na svete. V súčasnosti je najrušnejším v Európe a aj napriek tomu, že konkurencia je veľká, na jeho kvality zatiaľ iné európske prístavy nestačia. Čomu vďačí námorný prístav v Rotterdame za svoj úspech a aká je aktuálna situácia? 

Prístav v Rotterdame sa nevyhýba inováciám

Holandský prístav sa každoročne teší nárastu objemu kontajnerov, vďaka čomu má obrovský podiel na celom trhu. Predsedníčka európskej komisie Ursula Von Der Leyen sa dokonca vyjadrila, že ak sa darí prístavu Rotterdam, dobre sa darí aj európskemu hospodárstvu. Najväčšími výhodami prístavu v Rotterdame sú moderné technológie a najmä dostatočné kapacity pre ultra rozmerné nákladné plavidlá, ktoré dokážu naložiť až 20 000 kontajnerov.  

Zdrojom rastu prístavného trhu sú najmä zásielky z Ameriky a Ázie, a tiež zvýšenie počtu služieb s pridanou hodnotou v kontajnerovom sektore. Holandský prístav disponuje najlepšou digitálnou technológiou v Európe, jeho súčasťou je viacero renomovaných terminálov. Prístav v Rotterdame neustále investuje do nových technológií a digitalizácie, čo pomáha udržiavať si stálych zákazníkov a zároveň láka nových. Na rok 2027 je naplánovaná prvá fáza výstavby nového kontajnerového terminálu Maasvlakte I

Aká je aktuálna situácia v Rotterdame?

V prvom polroku tohto roku dosiahol objem celkovej prepravy nákladu v prístave Rotterdam 0,8% zvýšenie (233,5 milióna ton) v porovnaní z predchádzajúcim obdobím v roku 2021 (231,6 milióna ton). O najväčšie zmeny v preprave sa postarala vojna na Ukrajine, prudko vzrástol napríklad dovoz uhlia a LNG, pretože sú alternatívou k znižovaniu dovozu ruského plynu potrubím. Preprava železnej rudy, poľnohospodárskeho tovaru a kontajnerov bola v porovnaní s rovnakým obdobím v minulom roku nižšia. 

Najväčší prístav zároveň najviac znečisťuje životné prostredie v Európe 

Smutnou stránkou celej situácie je fakt, že podľa štúdie organizácie T&E (Transport & Environment) je holandský prístav najznečisťujúcejším zo všetkých prístavov v Európe. Zodpovedný je za emisie v objeme 13,7 milióna ton oxidu uhličitého. Druhým najväčším znečisťovateľom životného prostredia v Európe je námorný prístav v Antverpách, ktorý vytvorí 7,4 milióna ton emisií CO2 ročne. Na treťom mieste sa nachádza prístav v Hamburgu (Nemecko) so 4,7 milióna ton emisií. 

Námorná preprava s Infinity Forwarding 

Je veľká pravdepodobnosť, že pri využití námornej prepravy sa aj vaša zásielka ocitne v najrušnejšom európskom prístave. Aby ste mali zásielku neustále pod kontrolou a vedeli o jej aktuálnej polohe, odporúčame vám využiť služby našej prepravnej spoločnosti Infinity Forwarding. V prípade akýchkoľvek problémov vyriešia naši skúsení odborníci všetko za vás a taktiež sa postaráme o zdĺhavú dokumentáciu spojenú s medzinárodnou prepravou. Kontaktuje nás a naši špeditéri pre vás vypracujú nezáväznú cenovú ponuku prepravy