Skip to content

Ako prebieha námorná doprava z Číny na Slovensko?

Námorná doprava patrí medzi najvyužívanejšie spôsoby prepravy tovaru. Obľúbeným riešením je najmä pri dovoze tovaru z Číny a Ázie či USA, využíva sa predovšetkým na prepravu objemných zásielok. V našom článku sme pre vás zhrnuli výhody a nevýhody námornej prepravy a informácie, ktoré by ste mali vedieť o priebehu prepravy z Číny na Slovensko. 

Námorná doprava a všetko, čo musíte vedieť 

Ak si porovnáme námornú prepravu so železničnou alebo leteckou prepravou, nájdeme hneď niekoľko výhod. Tie spočívajú najmä v nižších cenách prepravy, bezpečnosti zásielky, ale aj obrovských kapacitách a možnostiach prepravy nebezpečného nákladu. V porovnaní so železničnou a leteckou prepravou má však námorná doprava dlhé dodacie doby, kvôli čomu sa môže stať, že si na svoj tovar počkáte 2 až 3 mesiace. 

Námorná preprava a jej výhody: 

 • Námorná preprava je najdostupnejšou a najekologickejšou možnosťou prepravy tovaru. 
 • Možnosť prepravy všetkých druhov kontajnerov. 
 • V porovnaní s leteckou prepravou má jednoduchšiu dokumentáciu. 
 • Námorná preprava umožňuje prepravu nadrozmerných výrobkov, ale aj tovaru, ktorý nie je možné prepravovať inými spôsobmi prepravy. Jedná sa napríklad o chemikálie alebo iné nebezpečné látky. 
 • Vysoká miera bezpečnosti nákladu. 

Námorná preprava má aj drobné nevýhody: 

 • Z časového hľadiska je námorná preprava najpomalšou variantou. 
 • Zásielku počas plavby nie je možné trasovať. 
 • Niektoré prístavy si môžu účtovať dodatočné poplatky, napríklad poplatok za zdržanie alebo zadržanie. 
 • V prípade doručenia zásielok na Slovensko sú zásielky doručené do najbližšieho prístavu, odkiaľ je potrebné riešiť ďalšiu prepravu tovaru. 

Námorná doprava z Číny na Slovensko 

Námorná trasa spájajúca Slovenskú republiku s Čínou začína na východnom pobreží Číny. Tu sa nachádzajú obrovské čínske prístavy Tianjin, Qingdao, Shanghai, Ningbo, Hong Kong, Shenzhen a Guangzhou. Trasa ďalej pokračuje cez Východočínske a Juhočínske more, pozdĺž pobrežia Srí Lanky a cez Arabské More. Nákladné lode potom pokračujú cez Adenský záliv, ktorý je súčasťou Arabského mora, ďalej cez Červené more, Suezský prieplav až do Stredozemného mora. Následne majú lode určené v akom z Európskych prístavov zakotvia. 

Nákladné lode dovážajúce tovar na Slovensko často kotvia v talianskom prístave La Spezia. Využívaným je aj prístav v Hamburgu, v tomto prípade pokračujú nákladné lode v plavbe cez Gibraltásrky prieliv, pozdĺž pobrežia Portugalska a Francúzska, ďalej cez Keltské more a Lamanšský prieliv. 

Ďalšie dôležité informácie o námornej preprave: 

 • Námorná doprava z Číny na Slovensko trvá približne 60 dní. Táto doba sa však môže v mnohých prípadoch líšiť a ovplyvňuje ju viacero faktorov, ako sú sviatky, nepriaznivé poveternostné podmienky, a pod. 
 • Námornú dopravu môžete využiť na prepravu FCL alebo LCL zásielok, takže nie je nutné naplniť celý kontajner. Pri LCL zásielkach s objemom do 15 m3 sa však odporúča zvážiť aj iné možnosti prepravy. 
 • Najznámejšie námorné prepravné spoločnosti sú AEB Logistics, Kintetsu World Express, Inc., COSCO (China Ocean Shipping Company Ltd.) alebo DB Schenker. 
 • Slovensko je vnútrozemská krajina, takže v prípade využitia námornej prepravy je nutné myslieť aj na dovoz tovaru z prístavu k vám do skladu. V týchto prípadoch sa preto najčastejšie odporúča kombinovaná preprava, ktorá využíva viacero spôsobov prepravy tovaru. 

Námorná doprava s Infinity Forwarding 

Naša prepravná spoločnosť Infinity Forwarding zabezpečuje námornú dopravu nielen z Číny, ale z viac ako 50 krajín po celom svete. Našou špecializáciou je najmä kombinovaná preprava, tak aby sme klientom doručili ich zásielku priamo k dverám. Využiť tak môžete výhody námornej, železničnej alebo leteckej prepravy s ohľadom na rýchlosť dodania a cenu prepravy. Naše služby ďalej zahŕňajú vybavenie všetkých náležitostí súvisiacich s prepravou vrátane colného konania a potrebnej dokumentácie. Radi si s vami dohodneme online alebo osobnú konzultáciu a pripravíme pre vás nezáväznú cenovú ponuku prepravy.