Skip to content

Námorná preprava: čo znamenajú skratky FCL a LCL?

V prípade, že ešte s prepravou tovaru nemáte žiadne skúsenosti pravdepodobne vás prekvapí množstvo skratiek. Námorná preprava využíva dva dôležité pojmy FCL a LCL, ktoré určujú spôsob prepravy zásielky. Aký je medzi nimi rozdiel a čo znamenajú? 

Námorná preprava ponúka dva spôsoby prepravy 

Pri rozhodovaní o spôsobe zasielania nákladu máte na výber zaplatiť za celý prepravný kontajner pre vašu zásielku (FCL) alebo ju môžete pridať do kontajneru k iným (LCL). V čom spočívajú najväčšie výhody jednotlivých spôsobov prepravy? 

FCL – Full Container Load 

Ak je zásielka označená skratkou FCL znamená to, že zaberá celý úložný priestor kontajnera. Žiadna iná zásielka sa teda v prepravnom kontajnery nenachádza a platba sa vykonáva za celý kontajner. FCL využívajú najmä odosielatelia s veľkým objemom nákladu, u ktorého je predpoklad, že zaberie celý obsah kontajnera. 

Veľkou výhodou spôsobu FCL je najmä zvýšená bezpečnosť a celkové zjednodušenie celého logistického procesu. Zvyčajne sú FCL zásielky doručené rýchlejšie, pretože nie je nutné ich vykladať ani rozbaľovať. Zároveň platí, že kontajner nemusí byť kompletne naložený a odoslať sa dá aj poloprázdny, avšak zákazník zaplatí za celý obsah. 

LCL – Less than a Container Load

Je opakom FCL, zákazník platí len za reálne využité miesto v prepravnom kontajnery, ktoré jeho zásielka zaberá. V jednom kontajnery sa teda nachádza viacero zásielok s rôznym tovarom, ktorý môže byť určený do rôznych krajín sveta. Nevýhodou je strata úplnej kontroly, ktorú umožňuje iba FCL a tiež dlhšia dodacia doba, pretože všetky zásielky sa musia z kontajnera vyložiť a čakať na colné odbavenie. Spôsob prepravy LCL uprednostňujú ľudia, ktorí majú menší objem nákladu a platba za celý kontajner by bola ekonomicky neefektívna. 

Ako zistíte, ktorý spôsob prepravy vybrať? 

Pri výbere konkrétneho spôsobu námornej prepravy sa môžete riadiť podľa nasledovných parametrov: 

  • Veľkosť, resp. objem zásielky je rozhodujúcim faktorom pri výbere FCL alebo LCL prepravy. Pre zásielky do 13 metrov kubických sa odporúča spôsob LCL, väčšie už by ste mali riešiť FCL prepravou. 
  • Bezpečnosť tovaru je kľúčová, pretože každý chce svoju zásielku dostať v bezchybnom stave. Najbezpečnejšou variantou je FCL preprava, pretože poskytuje exkluzívne práva odosielateľovi nákladu. 
  • Pri výbere konkrétneho spôsobu prepravy sú rozhodujúcim faktorom aj náklady na prepravu. Pri FCL sa platí za celý kontajner bez rozdielu, či je plný alebo či v ňom zostalo voľné miesto. Pre porovnanie LCL preprava je zvyčajne menej nákladná, pretože cena za kontajner je zdieľaná s ostatnými prepravcami. 
  • Rýchlosť dodania zásielky je posledným faktorom, ktorý by ste mali pri výbere LCL alebo FCL prepravy sledovať. Najmä v prípade, že potrebujete tovar doručiť urgentne je dôležité zvážiť, či sa vám oplatí platiť za celý kontajner v FCL preprave, ktorá je síce rýchlejšia alebo je pre vás prijateľné akceptovať dlhšiu dodaciu dobu u LCL prepravy. 

S výberom FCL alebo LCL prepravy si nemusíte robiť starosti. Naša prepravná spoločnosť Infinity Forwarding vám pomôže nájsť to najefektívnejšie riešenie pre vašu prepravu. Stačí ak vyplníte registračný formulár, kde nám napíšete viac detailov o prepravovanom tovare, mieste vyzdvihnutia a dovozu a my pre vás vypracujeme nezáväznú cenovú ponuku.