Skip to content

Najväčšie námorné prístavy v Európe

Pretože rebríček desiatich najväčších prístavov sveta uzatvára holandský Rotterdam, rozhodli sme sa pripraviť pre vás aj zhrnutie 10-tich najväčších prístavov v Európe. Výsledný zoznam radí najväčšie európske prístavy podľa objemu uvádzaných v mernej jednotke TEU, ktorá je ekvivalentom k 20-stopovému kontajneru.  

Rotterdam, Holandsko (TEU 14,8 mil.)

 

V minulosti bol najväčším svetovým prístavom, v súčasnosti je najrušnejším európskym prístavom. Námorná preprava tu ponúka prístup k hybridným lodiam, ktorých cieľom je neutralita oxidu uhličitého (CO2). Námorný prístav v Rotterdame je taktiež európskou vonkajšom colnou hranicou a prvým prístavom vykládky z východnej Ázie. Výhodou je priamy vstup do Severného mora a ponor do hĺbky 24 metrov. 

Antverpy, Belgicko (TEU 11,8 mil.)

 

Prístav v Antverpách za posledné dve desaťročia zdvojnásobil množstvo vyloženého a naloženého nákladu na viac ako 235 miliónov ton ročne. Zo všetkých prístavov je najďalej vo vnútrozemí, čo mu umožňuje rýchly a lacný prístup do európskeho vnútrozemia vďaka vynikajúcemu železničnému, nákladnému a cestnému spojeniu. Súčasťou prístavu je aj najväčší samostatný kontajnerový terminál MSC PSA.

Hamburg, Nemecko (TEU 9,25 mil.) 

 

Jeho vznik sa datuje už v roku 1189, manipuluje sa tu nielen s kontajnermi, ale aj so všeobecným a ťažkým nákladom, takže je univerzálnym prístavom a považovaný je za jeden z technicky najvyspelejších. Súčasťou je kontajnerový terminál Altenwerder (CTA), ktorý v Európe zatiaľ nemá konkurenciu. 

Pireus, Grécko (TEU 5,65 mil.)

 

Patrí do vlastníctva China Ocean Shipping Group Company (COSCO) od roku 2009, kedy zaznamenal obrovský nárast. Má výborný prístup do severovýchodnej časti Stredozemného mora a nachádza sa len 10 kilometrov od Atén. Je križovatkou Ázie, Afriky a Európy, ktorý svoj objem zvyšuje neuveriteľným tempom. 

Valencia, Španielsko (TEU 5,44 mil.)

 

Je najväčším kontajnerovým prístavom v Španielsku a tvorí bránu do južnej Európy. Spolu s prístavmi Sagunto a Gandia zodpovedá za 50% HDP krajiny, pretože sa podieľa na 350 kilometrovej ekonomickej zóne. Nachádza sa na východnom pobreží Pyrenejského polostrova a je dôležitou súčasťou transeurópskej dopravnej siete.

Algeciras, Španielsko (TEU 5,12 mil.)

 

Spája Áziu, Afriku a Ameriku s Európou, pretože má priamy prístup k Stredozemnému moru. Dokáže obsluhovať námorné trasy z východu na západ a severa na juh bez odklonu. Jeho nevýhodou je menší prístup do vnútrozemia v porovnaní s konkurenčnými španielskými prístavmi. 

Bremen-Bremerhaven, Nemecko (TEU 4,87 mil.)

 

Je najrušnejším prístavom na prapravu áut na svete aj napriek tomu, že sa jeho priepustnosť za posledné roky znížila. Tvorí ho osem vzájomne prepojených portov a ročne zvládne kapacitu o objeme 2,75 milióna prekládok. 

Felixstowe, Veľká Británia (TEU 3,77 mil.)

 

Nachádza sa v Suffolku a zahŕňa takmer polovicu kontajnerového obchodu krajiny, pričom je najrušnejším prístavom Anglicka. Veľkou výhodou je hlboké more, ktoré umožňuje prístup aj tým najväčším nákladným lodiam. Po odchode Veľkej Británie z Európskej Únie čaká prístav veľká skúška, pretože môže byť pre mnohých prepravcov menej výhodnou možnosťou. Brexit totiž zbavuje britský tovar dohody o voľnom obchode s EÚ. 

Barcelona, Španielsko (TEU 3,32 mil.)

 

Prístav starý viac ako 2 000 rokov je tretím najväčším v Španielsku. Spája viac ako 200 prístavov na piatich kontinentoch a disponuje vynikajúcou technológiou elektronického obchodu. Inovatívnosťou pokračuje aj v zlepšovaní infraštruktúry a znižovaní uhlíkovej stopy. 

Le Havre, Francúzsko (TEU 2,78 mil.)

 

Tvoria ho tri terminály, ktoré obsluhujú Ameriku, Atlantik a Európu. Nachádza sa oproti kanálu La Manche a ponúka najlepšie časy prepravy medzi Európou a zvyškom sveta. Väčšie lode majú prístup 24/7 a kapacita kontajnerových lodí je 20 000.