Skip to content

Útoky v Suezskom prieplave majú globálny dopad na medzinárodný obchod

V Infinity Forwarding máme za sebou naozaj šialený začiatok roka. Ešte v období Vianoc nás začali kontaktovať lodné spoločnosti, že tovar pre našich klientov, ktorý bol nachystaný v čínskych prístavoch nepôjde tradičnou trasou cez Suezský prieplav, ale okolo Afriky. Túto zmenu zapríčinili útoky Husiov podporovaných Jemenom na nákladné lode v Červenom mori. Pre zmenu trasy sa najskôr rozhodla námorná spoločnosť Maersk a v súčasnosti už takmer všetky námorné spoločnosti do Európy smerujú okolo Afriky. Táto zmena trasy však mala obrovský dopad na svetový obchod a my vám priblížime, ako sme sa so vzniknutou situáciou vysporiadali u nás. 

 

Prvé týždne konfliktu priniesli veľa neistoty 

 

Po tom, čo nás o zmene trasy informovali námorné spoločnosti sme ihneď vzniknutú situáciu komunikovali našim klientom a snažili sa pre nich zabezpečiť najlepšie dodacie podmienky. Za tieto prvé prepravy chodili faktúry len za extra palivové príplatky a preprava sa predĺžila o niekoľko týždňov.  

 

V januári už sa však ceny prepravy začali extrémne zvyšovať, čo bolo veľmi nepríjemné. Jedna vec je, odkomunikovať klientom, ktorí čakajú jarný tovar, že bude 2 až 3 týždne meškať, avšak druhá vec je, oznámiť im obrovské extra náklady spojené s touto situáciou. 

 

Začiatkom roka sme riešili problémy s nedostatočnými kapacitami 

 

V Januári sa tiež strhla obrovská vojna o kapacity lodí, pretože každý importér sa snažil dostať svoju zásielku na loď. Celú situáciu zamiešal aj automobilový a farmaceutický priemysel, ktoré majú úplne iné budgety na prepravu ako malé a stredné podniky. Tí si totiž mohli zvýšené ceny námornej prepravy dovoliť a nielen to, často boli ochotní zaplatiť viac, len aby sa ich zásielky dostali na loď. Týmto správaním však zdvíhali ceny námornej prepravy pre všetkých. 

 

Vplyv na celú situáciu mali aj oslavy Čínskeho nového roka, ktoré tento rok pripadli na druhý februárový týždeň. Počas Čínskeho nového roka sú nielen zatvorené továrne, ale aj prístavy. Január bol preto extrémne náročným mesiacom, pretože okrem neustále rastúcich cien sme stále riešili aj nedostatočné kapacity na nákladných lodiach. 

 

Železničná preprava nebola riešením 

 

Keď sa celá situácia čoraz viac komplikovala, niektorých importérov napadlo začať využívať železnicu. Každý skúsený importér však vie, že ak je takýto obrovský tlak na medzinárodnú prepravu, železnica nebude spoľahlivým riešením. Železničná prepravaobmedzené kapacity, to znamená, že je jedno, koľko je kto ochotný zaplatiť, ak je vlak plný, nie je schopný odviesť ďalší tovar. 

 

V tomto prípade sa môže veľmi rýchlo stať, že tovar zostane upchatý vo vlakovom termináli niekoľko týždňov alebo mesiacov, a to aj potom, ako sa námorná preprava uvoľní. Na železničnú prepravu sa preto v takýchto situáciách neoplatí spoliehať a vždy sa radšej oplatí počkať na uvoľnenie kapacity námornej prepravy, tak ako sme to urobili aj my. 

 

Aktuálne sú v marci ceny stabilné 

 

V marci 2024 začínajú ceny prepravy konečne klesať, avšak zatiaľ neklesli na úroveň jesene 2023 a ani to v najbližšej dobe neočakávame. Preto ak uvažujete o dovoze z Ázie alebo potrebujete prepraviť tovar, teraz je na to vhodný čas. 

 

Kontaktujte nás a naši špeditéri s vami radi prediskutujú vaše prepravné možnosti. Zadarmo pre vás vypracujeme nezáväznú cenovú ponuku a odpovieme na všetky vaše otázky v súvislosti s medzinárodnou prepravou.