Aktuálne obleteli svet správy o viacerých útokoch na nákladné lode, ktoré prepravujú náklad z Ázie do Európy. Námorné prepravné spoločnosti sa tak musia novej hrozbe prispôsobiť a okamžite podnikli kroky, ktorých cieľom je zvýšenie bezpečnosti posádky, ale aj ochrana nákladu.
V polovici decembra došlo k niekoľkým útokom
V súčasnosti sú známe viaceré prípady útokov na nákladné lode v Červenom mori, ktoré ohrozujú životy posádky, a tiež fungovanie svetového obchodu. Vo štvrtok 14.12. čelila útoku dánska nákladná loď dopravnej spoločnosti Maersk, ktorú však raketa minula.
V piatok 15.12. informoval americký obranný predstaviteľ, ktorý si želal zostať v anonymite pre tlačovú agentúru AP o požiari na nákladnej lodi pod vlajkou Libérie, ktorý vznikol po zásahu projektilom. Ten bol vystrelený z územia, ktoré v súčasnosti kontrolujú húsijskí povstalci. Tieto informácie následne potvrdila aj nemecká spoločnosť Hapag-Lloyd, ktorej nákladná loď patrí. Našťastie, nikto z posádky nebol zranený, avšak loď AI Jasrah zostala poškodená.
Oficiálne potvrdila správy o útoku aj firma Ambrey, ktorá sa zaoberá bezpečnosťou námornej prepravy, a tiež UKMTO – britská organizácia pre námorný obchod spadajúca pod britskú armádu.
Počas nasledujúcich dní došlo k ďalším útokom, o ktorých informujú zahraničné média. V pondelok 18.10. napríklad čelila útoku nákladná loď nórskej spoločnosti Inventor Chemical Tankers, ktorá prevážala oleje na ostrov Réunion. Agentúra Reuters uviedla, že zatiaľ nie je známe, aký predmet loď zasiahol. Po zásahu na lodi vypukol menší požiar, systémy však zostali funkčné a nikto z posádky nebol zranený.
Napätie sa stupňuje
K útokom lodí už sa prihlásili húsijskí povstalci podporovaní Iránom. Tieto útoky na nákladné lode len stupňujú napätie, ktoré prebieha medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas. Husíovia už predtým uviedli, že budú útočiť na všetky lode, ktoré majú nejakú súvislosť s Izraelom, čím chcú podporiť palestínske hnutie Hamas v boji proti izraelskej armáde.
Riešením sú alternatívne trasy
Námorní prepravcovia začali pre svoje nákladné lode voliť náhradné plavebné trasy, a to mimo Červeného mora. V súčasnosti tak nákladné lode najväčších námorných prepravcov nebudú používať štandardnú trasu, ktorá vedie cez Suezský prieplav a namiesto toho sa budú plaviť okolo Mysu dobrej nádeje. Toto rozhodnutie potvrdila spoločnosť Mediterranean Shipping Co. (MSC), a tiež dánska spoločnosť Maersk spolu s nemeckou prepravnou spoločnosťou Hapag-Lloyd.
Aj napriek tomu, že toto rozhodnutie spôsobí dlhšie tranzitné časy, určite ide o bezpečnejšie riešenie, ktoré ochráni nielen náklad, ale aj životy posádky. Kvôli útokom však došlo k zrušeniu a výlukám niektorých plavieb lodí, kvôli čomu začalo dochádzať k výpadkom prepravy tovaru z Ázie. Očakávame preto, že súčasná situácia sa odrazí aj na cenách prepravy, avšak záleží aj na tom, ako sa k tomuto problému postavia vlády.
Celú situáciu budeme aj naďalej monitorovať. Pre našich klientov neustále hľadáme spoľahlivé a efektívne riešenia, aby ich zásielky boli prepravené bezpečne a v čo najkratšej dobe.