Skip to content

Efektívny dovoz tovaru z Číny umožňuje železničná preprava

V prípade, že hľadáte efektívne riešenie, ako zabezpečiť dovoz tovaru z Číny je železničná preprava výhodným riešením. Ako zistíte, kedy sa železničná preprava najviac oplatí a aké sú jej najväčšie výhody? 

Železničná preprava a jej výhody 

V posledných rokoch sa pre dovoz tovaru z Číny čoraz viac využíva železničná preprava. Nárast záujmu o železničnú prepravu môžeme pripísať najmä rozvoju železničnej infraštruktúry, ale aj rôznym medzinárodným projektom a neustálemu rastu medzinárodného obchodu. Ak porovnáme železničnú prepravu s leteckou a námornou prepravou, objavíme viacero výhod a nevýhod, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní o konkrétnom spôsobe prepravy. 

Výhody železničnej prepravy: 

  • Železničná preprava je v priemere trikrát rýchlejšie ako námorná doprava. 
  • V porovnaní s leteckou prepravou má železničná preprava oveľa nižšie ceny za dovoz tovaru. 
  • Logistické operácie sú rýchle a spoľahlivé, zásielky z Číny sa v železničnom prístave zapečatia a otvorené sú až na mieste doručenia. Preprava kontajnerov tak prebieha bez komplikácií. 
  • Železničná preprava využíva prepravné kontajnery o veľkosti 20 a 40 stôp, a tiež High-cube, chladiace, či otvorené kontajnery.
  • Nákladné vlaky jazdia pravidelne niekoľkokrát do týždňa v oboch smeroch. 

Železničná preprava má aj drobné nevýhody: 

  • Niektoré druhy tovarov nie je možné prepravovať vlakom, jedná sa najmä o chemikálie, mliečne výrobky, lítiové batérie, či liečivá. 
  • Meškanie vlakov, ku ktorým môže prísť z viacerých príčin nie je ničím neobvyklým. 
  • Treba si uvedomiť, že náklad na vozňoch bude počas prepravy prechádzať viacerými klimatickými pásmami, preto je vhodné myslieť na to, či tieto zmeny nemôžu tovar poškodiť alebo znehodnotiť. 

Dovoz tovaru z Číny prostredníctvom železničnej prepravy 

V prípade, že máte záujem o dovoz tovaru z Číny prostredníctvom železničnej prepravy, na výber sú dve trasy, ako sa tovar z Číny dostane do Európy. Rozdiel medzi jednotlivými trasami je najmä v ich dĺžke a mieste, z ktorého v Číne vyrážajú. 

  • Trasa zo Suzhou – z východného pobrežia Číny vedie na severovýchod, vďaka čomu spája Peking, Dalian a Shenyang. Ďalej sa napája na Transsibírsku magistrálu a pokračuje cez Sibír, Moskvu, Varšavu, pričom najčastejšie končí v Nemeckom Hamburgu. 
  • Trasa z mesta Zhengzhou – vedie cez čínske mestá Xi´an, Chongqping, Chengdu a celú západnú Čínu, Uruguaj, Kazachstan a až následne sa napája na Transsibírsku magistrálu. Následne pokračuje do Poľska, Českej republiky a končí v Španielsku. Svojou dĺžkou je táto trasa označovaná za najdlhšiu na svete. 

Aký tovar dovážať železničnou prepravou? 

Železničná preprava umožňuje prepravu FCL aj LCL zásielok, čo znamená, že vlakom môžete dovážať celé kontajnery alebo malé zásielky. Pri malých zásielkach následne platíte len za miesto v kontajneri, ktoré reálne využijete. Cena železničnej prepravy sa nedá vopred určiť, k vypracovaniu cenovej ponuky od vás budeme potrebovať viac informácií

Železničná preprava sa najčastejšie využíva na prepravu vozidiel, elektroniky, odevov, sezónnych výrobkov, kozmetiky, počítačových súčiastok alebo iného tovaru v závislosti od preferencií odberateľov. Pri výbere železničnej prepravy je však dôležité zohľadniť aj niekoľko ďalších faktorov, ako je miesto nákladu tovaru, čas dodania, cena prepravy alebo miesto konečného doručenia. Prepravné spoločnosti preto ponúkajú niekoľko alternatív, ako zabezpečiť dovoz tovaru čo najefektívnejšie, zvyčajne formou kombinovanej prepravy. 

Nákladná preprava s Infinity Forwarding 

Máte ohľadom železničnej prepravy nezodpovedané otázky alebo si jej výberom nie ste istí? Naši kolegovia v Infinity Forwarding sú tu pre vás! Stačí ak nám napíšte odkiaľ a kam sa bude vaša zásielka prevážať a my vám poradíme najvhodnejší typ prepravy vzhľadom k cene a rýchlosti dodania. Prostredníctvom osobného stretnutia alebo online hovoru s vami radi prekonzultujeme všetky otázky, tak aby bol váš tovar prepravený za čo najlepších dodacích podmienok. 

Ak ešte len uvažujete o dovoze tovaru z Číny a Ázie využiť môžete aj služby našej sesterskej spoločnosti Infinity Standard, ktorá sa primárne zameriava na obchodovanie s Čínou a Áziou. Dlhoročné skúsenosti, množstvo obchodných kontaktov a stovky úspešne zrealizovaných dovozov sú dôvodmi, prečo sa nás môžete kedykoľvek spoľahnúť.