Skip to content

Ako funguje letecká nákladná preprava a kedy sa skutočne oplatí?

Letecká preprava tovaru je najdrahším a zároveň najrýchlejším spôsobom prepravy. Kedy je vhodné zvoliť leteckú nákladnú prepravu a aký tovar nie je možné letecky doručiť? V našom článku sme pre vás zhrnuli všetky dôležité informácie o leteckej preprave.  

Prečo si vybrať leteckú prepravu? 

Dôvodov prečo si vybrať leteckú prepravu je hneď niekoľko. Ako sme spomínali v úvode článku, letecká preprava je najrýchlejším spôsobom prepravy, ktorej sa žiadny iný spôsob prepravy nevyrovná. Ponúka tak konkurenčnú výhodu podnikom, ktoré chcú garantovať rýchlu dodávku tovaru pred konkurenciou. 

Okrem rýchlosti má tiež letecká preprava lepšiu frekvenciu a dosah. Lietadlá odlietajú z letisiek dennodenne, vďaka čomu má letecká preprava lepšiu konektivitu.  

Dôležité je uvedomiť si, že letecká preprava zabezpečuje prepravu tovaru z letiska na letisko, nie od dverí k dverám. Často preto býva kombinovaná s inými spôsobmi prepravy, napríklad cestnou, námornou alebo železničnou nákladnou prepravou. 

Kedy sa letecká preprava oplatí? 

Letecká preprava sa využíva na prepravu nákladu vysokej hodnoty, ktorý si vyžaduje bezpečnú prepravu. Vhodná je aj pre malé náklady s nízkou hmotnosťou, menším počtom kusov, či malým objemom. Často sa využíva aj pri objednávkach vzoriek, ktoré by inými spôsobmi prepravy trvali zbytočne dlho alebo nákladoch, ktoré musia byť doručené rýchlo a často. 

Kedy by ste mali uvažovať o inom spôsobe prepravy? 

Najväčšou nevýhodou leteckej prepravy sú náklady, ktoré sú často rozhodujúcim dôvodom, prečo ľudia volia iný druh prepravy tovaru. Najmä pri ťažkých a veľkoobjemových zásielkach sa letecká preprava predraží natoľko, že je cenovo nerentabilná. 

Problémom býva aj kapacita zásielky súvisiaca s hmotnosťou a veľkosťou nákladu. Lietadlá majú omnoho menšiu kapacitu, ako napríklad nákladné vlaky, či námorné lode, takže preprava veľkého nákladu je značne obmedzená.

Aký druh tovaru nie je povolené prevážať letecky? 

Tovar, ktorý chcete posielať letecky podlieha rôznym obmedzeniam, takže nie je možné letecky poslať všetko čo si zmyslíte. Niektoré druhy tovaru sú zakázané úplne a niektoré podliehajú rôznym obmedzeniam, patria sem:

  • živé zvieratá, 
  • lítiové batérie (napr. power banky alebo iné elektronické zariadenia),
  • tekutiny (napr. laky na nechty),
  • výbušný materiál,
  • magnetické výrobky (napr. motor),
  • prášok (napr. chemický pigment),
  • výtvarné umenie,
  • tovar podliehajúci skaze,
  • vzácne kovy, 
  • a ďalšie. 

Nie všetky zo spomínaných položiek je úplne zakázané prevážať, k ich leteckej preprave však budete potrebovať množstvo dokumentov.

Naša prepravná spoločnosť Infinity Forwarding sa špecializuje aj na medzinárodnú leteckú prepravu, takže vám radi zodpovieme všetky otázky a pomôžeme doručiť tovar až na Slovensko, či do Českej republiky.