Skip to content

Aké sú rozmery kontajnerov nákladnej prepravy? 

Cestná a nákladná preprava využíva špeciálne prepravné kontajnery, vďaka ktorým je možné doviezť tovar napríklad z Ázie, Blízkeho východu, Ameriky, či Afriky bez problémov až na Slovensko alebo do Českej republiky. Pretože existuje niekoľko druhov prepravných kontajnerov, poradíme vám, aký prepravný kontajner je pre vás najvhodnejší, aké môžu byť rozmery kontajnerov a ich kapacity. 

Rozmery kontajnerov

 

Poznáme niekoľko typov prepravných kontajnerov, ktoré sú určené pre realizáciu medzinárodných prepráv tovaru, strojov, či surovín. V súčasnosti sú všetky typy kontajnerov dostupné vo veľkosti 20 a 40 stôp, preto budeme uvádzať rozmery kontajnerov pri každom druhu podľa týchto dvoch veľkostí. 

Štandardný prepravný kontajner (Standard Container) 

 

Je najvyužívanejší prepravný kontajner, pretože vyhovuje väčšine spoločností. Štandardný prepravný kontajner sa vyznačuje tým, že má dvere len na jednom konci. Tovar alebo stroje sa doň ukladajú voľne alebo na paletách. Dostupný je v nasledujúcich rozmeroch: 

Tunelový kontajner (Tunnel Container)

 

Je veľmi podobný ako štandardný prepravný kontajner s tým rozdielom, že má dvere na každom konci. Vďaka dverám na oboch stranách sa tovar jednoduchšie a rýchlejšie vykladá. Používa na prepravu FCL a LCL. 

Prepravný kontajner s otvoreným stropom (Open Top Freight Container)

 

Je skvelým riešením pre zásielky s netradičnými rozmermi, ktoré kvôli svojej veľkosti potrebujú prepravný kontajner s otvoreným stropom. Väčšinou sú takéto druhy zásielok nakladané a vykladané žeriavom, počas prepravy sú z vrchnej časti zakryté plachtou, aby sa zabránilo ich poškodeniu. 

Chladiaci prepravný kontajner (Refrigerated Containers)

 

Známe sú tiež pod názvom chladiace boxy a zároveň sú veľmi podobné štandardným kontajnerom. Veľkým rozdielom je však izolácia a chladiace jednotky, ktoré dokážu chladiaci prepravný kontajner udržať v určitom teplotnom rozsahu. Svoje opodstatnenie našli v medzinárodnej preprave, kde sa najčastejšie využívajú k preprave potravín.  

Prepravný kontajner s bočnicami (Open Side Shipping Container) 

 

Doprava väčšieho tovaru alebo strojov v kontajneroch je možná aj vďaka otvoreniu bočných strán, ktoré umožnia naložiť nadrozmerný náklad, ktorý by prednými dvojkrídlovými dverami nevošiel. 

Prepravný kontajner s nádržou (Tank Containers) 

 

Nádržové kontajnery sa využívajú na prepravu plynov alebo kvapalín, či už bezpečných alebo nebezpečných. V ich vnútri sa nachádza valcová nádrž z ocele, ktorá je umiestnená v ráme a odolná voči korózii. Zvyčajne sa v kontajnery nachádza viacero nádrží, ktoré sú od seba oddelené priečkami. Rám kontajnera s nádržou má rovnaké rozmery ako štandardné prepravné kontajnery, takže je možné využiť pri jeho presune námornú prepravu. 

Aký prepravný kontajner vybrať? 

 

Našťastie, touto otázkou sa vôbec trápiť nemusíte. Každá prepravná spoločnosť vie, na aký druh tovaru je ktorý kontajner vhodný. Pri výbere sa prihliada na rozmery, objem a váhu tovaru, a tiež ďalšie špecifikácie, ktorými môže byť nutnosť izolácie, vetrania, či regulácie teploty. 

 

Naša prepravná spoločnosť Infinity Forwarding sa postará a bezpečné prepravenie tovaru z Číny, Vietnamu, Indie a ďalších ázijských krajín ako aj z USA, Kanady, Dubaja a iných svetových prístavov. Vybavíme za vás všetky potrebné dokumenty a na starosť si vezmeme aj výber prepravného kontajnera, tak aby vaša objednávka v poriadku dorazila až k Vám do skladu na Slovensko, či do Česka. V prípade záujmu o nezáväznú konzultáciu ohľadom medzinárodnej nákladnej prepravy nás neváhajte kontaktovať cez registračný formulár. 

 

Zdroje: 

https://www.shipafreight.com/knowledge-series/shipping-containers-guide/

https://www.cscargo.cz/sk/dostupne-typy-kontajnerov/