Skip to content

Medzinárodná preprava: 10 Zaujímavých faktov

Medzinárodná preprava umožňuje predaj a distribúciu tovaru do celého sveta. Nie vždy tomu tak bolo a preto sme si pre vás pripravili 10 zaujímavých faktov o medzinárodnej preprave a vynálezoch, ktoré nám dnes umožňujú využívanie jej služieb. 

1. Lode, ktoré odvezú 20-tisíc kontajnerov 

Námorná preprava patrí medzi najviac využívané spôsoby prepravy tovaru. Celkovo prepravuje až 90 % všetkého tovaru na svete. K preprave tovaru sa využívajú obrovské kontajnerové lode, ktorých dĺžka je približne 400 metrov a naraz zvládnu odviesť až 20 000 prepravných kontajnerov. 

2. Najväčšia nákladná loď sveta 

V súčasnosti je najväčšou nákladnou loďou na prepravu kontajnerov “Tessa”, ktorú vlastní spoločnosť MSC Shipping Company. Naraz dokáže odviesť až 24 116 TEU, pričom 1 TEU vyjadruje jeden 20-stopový prepravný kontajner. 

3. Dostupných je 6 typov lodí 

Svetová obchodná flotila využíva k preprave tovaru šesť typov lodí. Na výber sú nákladné lode, rybárske plavidlá, hromadné nosiče, tankery, osobné lode a kontajnerové lode. 

4. Najväčší objav 20. storočia 

Prepravný kontajner je mnohými považovaný za najväčší objav 20. storočia. Zjednotil prepravu do takej formy, že je možné využiť ho pre námornú, železničnú aj cestnú prepravu po celom svete bez rozdielu. Vďaka trom veľkostiam kontajnerov a viacerým spôsobom otvárania dverí prepravcovia presne vedia, aké formy prepravy môžu svojim klientom ponúknuť. Prepravné kontajnery tiež môžu byť chladiace alebo izolované, kvôli čomu umožňujú aj prepravu tovaru podliehajúceho skaze. 

5. Čína vyrába najviac prepravných kontajnerov 

Čína je najväčším exportérom na svete a vyrába taktiež najviac prepravných kontajnerov. Celkové odhady poukazujú na fakt, že sa v Číne vyrába až 97 % všetkých kontajnerov sveta. 

6. Preprava v minulosti 

Pred viac ako 4 000 rokmi pred Kristom sa na prepravu využívali zvieratá. Kôň bol domestikovaný v Mezopotámii a somár v Egypte. 

7. Prvý plynový motor 

Písal sa rok 1886, keď si dal Carl Friedrich Benz patentovať svoj vynález, ktorým bolo vozidlo poháňané plynovým motorom. Za svoje prínosy do automobilového sveta bol v roku 1984 navždy uvedený do Automobilovej siene slávy. 

8. Vynález bionafty 

V 90. rokoch 19. storočia vynašiel bionaftu nemecký inžinier Rudolph Diesel, keď vytvoril dieselový motor. Ten mohol bežať na rôzne palivá vrátane arašidového oleja. 

9. Čína má vlaky na magnetickú levitáciu

V Číne sa začali využívať vlaky s technológiou magnetickej levitácie, ktoré sú schopné vyvinúť maximálnu rýchlosť až šesťsto kilometrov za hodinu. Označované sú názvom Maglev, vlak sa počas svojej jazdy nadnáša tesne nad traťou, ale koľajníc sa vďaka pôsobeniu magnetickej sily nedotýka.

10. Preprava v Európe 

V Európe máme viac než 4,5 milióna kilometrov ciest a viac ako 212 500 km železničných tratí. Využívaná je aj námorná preprava, ktorá má k dispozícii viac ako 41 000 km splavných vnútrozemských vodných ciest. V Európe je preprava zodpovedná za približne 25 % emisií skleníkových plynov. 

Hľadáte spoľahlivého prepravcu tovaru? Využite prepravné služby našej spoločnosti Infinity Forwarding a my sa postaráme o bezpečné doručenie vašej zásielky až na vami zvolenú adresu.