Skip to content

K čomu sa využíva izolovaný prepravný kontajner?

Stretli ste sa s pojmom izolovaný prepravný kontajner, ale neviete čo znamená? V tomto článku sa dozviete prečo je pre dovoz tovaru a následnú prepravu kontajnerov potrebné izolovať prepravné kontajnery, aké typy izolovaných kontajnerov existujú a vysvetlíme si aj rozdiel medzi chladiacim a izolovaným prepravným kontajnerom. 

Kedy sa využíva izolovaný prepravný kontajner? 

Bohužiaľ, nie všetok tovar je odolný voči vonkajším podmienkam pri dlhých plavbách. Najmä potraviny podliehajúce skaze, lieky, chemikálie citlivé na teplo alebo fotosenzitívne chemikálie potrebujú byť prepravované v špeciálnych jednotkách, aby sa predišlo ich pokazeniu, či hnilobe. Nemôžu byť teda prepravované v klasických oceľových prepravných kontajneroch, ktoré sa nedokážu prispôsobiť potrebnej vlhkosti, či teplotám. 

V takomto prípade je skvelým riešením izolovaný prepravný kontajner, ktorý je tiež známy ako neprevádzková chladiaca jednotka. Izolovaný prepravný kontajner spĺňa preferované podmienky a dokáže tovar počas prepravy od nežiaducich vplyvov ochrániť. Pomáha napríklad udržiavať rovnakú teplotu alebo predchádza kondenzácii kontajneru v dôsledku dažďovej vody alebo vlhkosti, ktorá sa do námorného kontajnera môže dostať. 

Ako sa dá prepravný kontajner izolovať? 

V prípade, že sa rozhodnete pre izolovaný prepravný kontajner, najlepším a najhospodárnejším riešením je nešpekulovať a kúpiť už hotový izolovaný kontajner, ktorý je okamžite pripravený na bezproblémovú prepravu tovaru. V prípade, že máte klasický oceľový prepravný kontajner a chcete ho dodatočne izolovať, môžete tak urobiť viacerými spôsobmi. Izolovať môžete prepravný kontajner nasledovne: 

  • Dvojvrstvové steny – prekrývajú steny kontajnera, čím sa vytvorí vákuum medzi vrstvami, ktoré zabráni prestupu tepla z interiéru do exteriéru alebo naopak. Ide o užitočný spôsob izolácie, ktorý si vyžaduje najmenšie náklady. Doplniť môžete aj dodatočnú vrstvu, ktorá je zvyčajne pripevnená o drevený rám a zaisťuje, aby interiér zostal bez kondenzácie. 
  • Plynom naplnená komora – môže utesniť teplo a udržiavať vo vnútri kontajnera stabilnú teplotu. V niektorých prípadoch sa používajú tepelné prikrývky, ktoré sa ručne ukladajú okolo jednotlivých paliet, aby sa zásielka izolovala v menšom rozsahu alebo sa využíva bublinková fólia. Do prepravného kontajnera je možné uložiť aj menšie škatule s komorami naplnenými plynom. 
  • Úprava stien kontajnera – steny kontajnera sa dajú izolovať aj zabudovanými vložkami do stien, ktoré dokážu odvádzať teplo, pretože ho ľahko absorbujú. Zaradiť sem môžeme aj tepelné prikrývky zložené z viacerých vrstiev alebo termoplachty (veľké plechy), ktoré sú obalené okolo celých paliet. 

Typy izolovaných prepravných kontajnerov 

Izolované prepravné kontajnery je možné rozdeliť podľa druhu tovaru, ktorý sa v nich prepravuje. Kontajnery Regular Ice Totes našli svoje uplatnenie napríklad u prepravcov vinárskych závodov, či spracovateľov morských plodov, pretože ponúkajú optimálnu reguláciu teploty vďaka dvojitej stene vyplnenej penou. Pre porovnanie kontajnery Dry Ice Totes sú vhodnejšie na prepravu mrazeného tovaru, ako napr. suchého ľadu, či zmrzliny počas krátkych plavieb. Tento typ kontajnera má zároveň veľkú odolnosť voči nárazu. 

Kontajner Specialty je vhodný pre manipuláciu na palube lode, pretože umožňuje rozmrazovanie, či mrazenie potravín. Často sa využíva k rýchlemu triedeniu, či skladovaniu morských plodov. Prepravné kontajnery s označením Display/Merchandise sú využívané na prepravu čerstvého tovaru na trhy, výstavy, či do supermarketov bez nutnosti použitia mechanického chladiaceho systému. 

Rozdiel medzi chladiacim a izolovaným prepravným kontajnerom

Najväčší rozdiel spočíva v absencii motora u izolovaného prepravného kontajnera, ktorý na rozdiel od neho chladiaci prepravný kontajner má. Izolovaný prepravný kontajner nemá aktívny mraziaci systém, iba udržuje stabilnú teplotu vo vnútri kontajnera. Pri rozhodovaní medzi chladiacim a izolovaným prepravným kontajnerom vyberajte najmä podľa druhu prepravovaného tovaru. 

Napríklad pri prepravovaní zemiakov, či cibule bude stačiť izolovaný prepravný kontajner, pretože tieto potraviny nie sú tak veľmi citlivé na teplotu. V prípade, že budete prepravovať morské plody na dlhú vzdialenosť, potrebujú mrazivé teploty, aby nedošlo k ich skaze. V tomto prípade sa určite odporúča využiť chladiace prepravné kontajnery.

 

Hľadáte spoľahlivého prepravcu tovaru? Využite prepravné služby spoločnosti Infinity Forwarding a naši odborníci sa postarajú o bezpečné doručenie vašej zásielky až na vami zvolenú adresu.