Skip to content

Preprava tovaru v 20-stopovom kontajnery. Aké sú rozmery kontajnerov a maximálne zaťaženie?

Štandardný 20-stopový prepravný kontajner je najbežnejšie používaným riešením pri preprave tovaru. Koľko paliet sa do nich zmestí, akú vydržia maximálnu záťaž a aké sú rozmery kontajnerov? Prečítajte si všetky dôležité informácie o 20-stopových prepravných kontajneroch. 

Rozmery kontajnerov o veľkosti 20-stôp 

 

Prepravný kontajner s veľkosťou 20-stôp je často prezývaný aj ako suchá dodávka. Rozmery kontajnerov podľa jednotlivých strán sú: 

 

  • Vonkajšie rozmery (v stopách): 20 ‚dĺžka x 8′ šírka x 8‘ 6 “ výška
  • Vonkajšie rozmery (v metroch): 6,10 m dĺžka x 2,44 m šírka x 2,59 m výška
  • Vnútorné rozmery (v stopách): 19′ 4“ dĺžka x 7′ 9“ šírka x 7′ 10“ výška
  • Vnútorné rozmery (v metroch): 5,898 m dĺžka x 2,352 m šírka x 2,393 m výška
  • Úžitková kapacita: 32,6m3

Rozmery kontajnerov podľa paliet 

 

Veľkosť 20-stopového kontajnera sa dá zistiť aj podľa toho, koľko paliet je do neho možné uložiť. Európske palety (europalety) majú rozmery 1,2 m x 0,8 m. Do štandardného 20-stopového kontajnera sa zmestí 11 stohov europaliet v prípade, že tovar netrčí cez boky. Najoptimálnejším riešením ako umiestniť palety v prepravnom kontajnery je v rade po dĺžke a ďalším radom po šírke. 

 

Americké palety majú v porovnaní s europaletami väčšie rozmery 40” x 48”, teda 1,016 m x 1,219 m. Štandardný 20-stopový prepravný kontajner pojme 10 paliet, avšak tovar nesmie visieť cez boky. 

Maximálna záťaž prepravného kontajnera 

 

Prázdny 20-stopový kontajner má hmotnosť 2 300 kg a je možné naložiť ho až do hmotnosti 28 ton, takže prepravovaný náklad môže mať hmotnosť 25 400 kg. Preprava tovaru v kontajneroch väčšinou nevyužíva maximálnu záťaž, pretože váhu kontajnerov ovplyvňujú rôzne obmedzenia. 

Kapacita kontajnerov sa v rôznych krajinách líši 

 

Niektoré krajiny majú svoje špecifické limity, ktorými sa musia prepravcovia tovaru riadiť, v opačnom prípade za ich prekročenie hrozia vysoké poplatky. Napríklad v USA platia nižšie hmotnostné limity v porovnaní s inými krajinami. 

 

Dodatočným poplatkom sa odosielatelia vyhýbajú tak, že náklad pošlú len do prístavu a nechajú príjemcu, aby sám zabezpečil všetky potrebné povolenia a zabezpečil prepravu. Takáto dohoda však musí byť jasne stanovená v kúpnej zmluve a musí spĺňať podmienky pravidla Incoterm vybraného pre danú transakciu.

 

Ďalším riešením je, že odosielateľ vopred zistí kapacitné a hmotnostné limity v krajinách, cez ktoré bude náklad odosielať. Svojmu výskumu následne prispôsobí zásielku tak, aby spĺňala všetky podmienky daných krajín, čím sa vyhne plateniu nechcených poplatkov.

Dovoz tovaru riešte s odborníkmi 

 

Využite služby našej prepravnej spoločnosti Infinity Forwarding a my sa postaráme o bezpečný dovoz tovaru až k vám do skladu. Nemusíte riešiť veľkosť kontajnera, komunikáciu s odosielateľom, dokumentáciu, clá a ani žiadne ďalšie poplatky. O všetko sa postarajú naši experti na dovoz a vývoz. 

 

Neváhajte nám napísať prostredníctvom kontaktného formuláru a dohodnite si bezplatnú konzultáciu počas ktorej vám zodpovieme všetky otázky.