Skip to content

Nákladná preprava: výhody cestnej, námornej, železničnej a leteckej prepravy

Či už potrebujete doviezť alebo odoslať akýkoľvek náklad, môžete si vybrať z viacerých druhov prepravy. Ako zistíte, ktorá nákladná preprava sa vám najviac oplatí, aké sú ich výhody a čo znamená pojem intermodálna preprava? Prečítajte si stručný prehľad o cestnej, námornej, železničnej a leteckej preprave.

Nákladná preprava je kľúčom k ekonomickému rastu

Dnes už si len ťažko vieme predstaviť život bez nákladnej prepravy, avšak nie vždy bola situácia jednoduchá. Technologický pokrok a rôzne vynálezy vrátane prepravných kontajnerov priniesli svetu obrovskú revolúciu v nákladnej preprave. 

Nákladná preprava je hlavným kľúčom v globálnom dodávateľskom reťazci a mimoriadne dôležitú úlohu zohráva aj v medzinárodnom obchode. V súčasnosti existujú rôzne spôsoby námornej prepravy, ktoré umožňujú presun nákladu z jedného miesta na druhé. Využiť môžete cestnú, námornú, železničnú i leteckú nákladnú prepravu.

Medzinárodná cestná preprava tovaru

Patrí medzi najpoužívanejšie spôsoby nákladnej prepravy, ku ktorej sú využívané prepravné kamióny. Tento spôsob prepravy, kamiónová preprava, je využívaný najmä na každodennú prepravu nákladu (napr. ovocia, kvetov, či potravín), či na kratšie trasy. Najväčšie výhody spočívajú v rýchlom a včasnom dodaní nákladu a jeho doručení aj do odľahlých oblastí. Celý náklad je ľahko sledovateľný, takže presne viete, kde sa vaša zásielka aktuálne nachádza. Ide o jedno z najlepších riešení doručenia nákladu z domu do domu.

Námorná preprava tovaru

Nákladné lode prepravujú tovar v prepravných kontajneroch, ktoré sú vhodné aj pre prepravu objemných, či ťažkých nákladov. V porovnaní s leteckou, či cestnou prepravou dokáže prepraviť oveľa väčší náklad (napr. vysoký tovar, motory, ťažké stroje, kovy, oceľové rúry a pod.). Námorná preprava je preto jednou z najobľúbenejších a najvyhľadávanejších spôsobov prepravy, ktorú mnohí vyhľadávajú aj kvôli priaznivým cenám. Prepravné kontajnery je možné ďalej prevážať železničnou alebo cestnou prepravou, vďaka čomu sa spôsob prepravy nákladu často kombinuje. V porovnaní s leteckou prepravou je považovaná za ekologickejšiu, pretože vytvára menšie znečistenie, nevýhodou však zostáva dlhšia dodacia doba.

Železničná doprava

Vďaka nižším emisiám paliva v porovnaní s cestnými vozidlami je železničná preprava považovaná za “zelené” riešenie. Zároveň ide o najpreferovanejší spôsob pozemnej prepravy, pretože má pevný harmonogram s dobrým načasovaním ciest a zvýšenou bezpečnosťou. Veľkou výhodou je jednoduché premiestnenie nákladných kontajnerov, ktoré sa najčastejšie využívajú na prepravu rôznych tovarov, ako napr. obilnín, kovov, uhlia, či automobilov.

Letecká preprava tovaru

Ide o najrýchlejší spôsob prepravy, ktorý sa využíva predovšetkým k odoslaniu menších zásielok. Letecké prepravné spoločnosti majú svoje limity týkajúce sa hmotnosti a veľkosti prepravovaného tovaru, ktoré musia byť dodržané. Nakoľko sa s tovarom menej manipuluje, menej často dochádza k jeho poškodeniu a veľký dôraz sa kladie aj na bezpečnosť. Veľkou nevýhodou je cena, ktorá je kvôli vysokým cenám palív v porovnaní s inými spôsobmi prepravy zvyčajne najdrahšou voľbou. 

Aká je to intermodálna preprava?

Pojem intermodálna preprava označuje kombináciu dvoch, či troch spôsobov prepravy tovaru. Vďaka tejto metóde môže odosielateľ poslať náklad kamkoľvek bez obáv, že by bol obmedzený len jedným spôsobom prepravy. Využiť tak môže viacero výhod jednotlivých prepráv a dosiahnuť efektívne doručenie vášho nákladu až na vami požadovanú adresu. Nákladná preprava tak môže byť efektívnejšia a lacnejšia. 

Pri výbere konkrétneho spôsobu prepravy sa poraďte s odborníkmi z Infinity Forwarding, ktorí vám pomôžu nájsť tie najlepšie a najvýhodnejšie spôsoby prepravy nákladu až k vám. Neváhajte nás kontaktovať s detailnejšími informáciami o preprave vášho tovaru a my vám so všetkým radi pomôžeme.