Skip to content

Ako prebiehala konferencia WOF Expo 2023 vo Viedni?

Máme za sebou dva skvelé dni na logistickej konferencii WOF Expo, ktoré boli veľmi prínosné nielen pre našu firmu, ale aj pre nás osobne. V našom krátkom článku sme sa s vami rozhodli podeliť o naše dojmy z výstavy, ale aj obsah diskusného panelu, ktorého sa zúčastnila naša riaditeľka, aby vyjadrila svoj názor na vývoj novej hodvábnej cesty z Číny do Európy. 

Čo nám dala účasť na konferencii WOF Expo? 

Kanceláriu sme na dva dni vymenili za obrovské priestory výstaviska, aby sme mohli osobne spoznať ľudí zo sveta logistiky a prepravy, a zároveň prezentovať našu firmu Infinity Forwarding a nadviazať nové kontakty. 

Organizátori WOF Expo naše očakávania prekonali hneď v prvý deň a celý priebeh konferencie bol veľmi dobre pripravený. Z celého podujatia si odnášame veľa nových zážitkov a tiež: 

  • Množstvo nových kontaktov v oblasti, v ktorej naša prepravná spoločnosť Infinity Forwarding podniká. 
  • Priamo na výstave sa nám podarilo nadviazať aj niekoľko nových spoluprác. 
  • Mali sme možnosť dozvedieť sa veľa nových informácií od odborníkov. 
  • Zistili sme viac o trendoch v logistike pre nasledujúce mesiace a diskutovali sme o ďalších možnostiach rozvoja našej spoločnosti v tomto sektore. 
CEO Infinity Standard a Infinity Forwarding Michaela Královičová (tretia z ľavej strany) v panelovej diskusii na WOF EXPO 2023 vo Viedni.
CEO Infinity Standard a Infinity Forwarding Michaela Královičová (tretia z ľavej strany) v panelovej diskusii na WOF EXPO 2023 vo Viedni.

Michaela Královičová sa vyjadrila na tému novej hodvábnej cesty 

Naša riaditeľka Michaela Královičová bola na konferencii WOF Expo pozvaná aj do diskusného panelu, aby s ďalšími hosťami rozobrali príležitosti novej hodvábnej cesty a jej vplyv na logistické koridory. V pútavej diskusii sa mohli účastníci výstavy dozvedieť koľko vlakov ide z Číny do Európy a výsledky boli naozaj prekvapivé. Jedna nákladná loď dovezie do Európy približne 20 000 prepravných kontajnerov, čo sa s množstvom kontajnerov prepravných vlakmi nedá porovnávať. Podľa dostupných štatistík prepravia vlaky približne 40 000 kontajnerov mesačne. 

Aktuálne sa teda v 90% prípadov na prepravu z Číny stále využíva námorná preprava, vďaka čomu je námorná hodvábna cesta na vzostupe. Cestná nová hodvábna cesta, ktorá zahŕňa aj prepravu po železnici bojuje najmä s obmedzenými kapacitami. Problémom sú aj vlakové trasy, hlavný koridor prechádza cez Rusko, pričom ostatné dva koridory sú veľmi pomalé, extrémne nákladné a majú dlhé tranzitné časy. 

Vlaky z Číny do Európy (konkrétne do terminálu v Nemecku) dokážu prísť za 15 dní. Následne je tovar prevezený do zvyšku Európy. Na Slovensku býva tovar do 25 až 30 dní od odoslania z Číny v závislosti od toho, kedy vyrazí vlak z Číny. 

Pri diskusii poukázala Michaela Královičová na fakt, že aj napriek tomu, že železničná preprava ponúka množstvo príležitostí, pre malé a stredné podniky je výhodnejšou variantou námorná preprava. 

Využívanie vlakov na prepravu tovaru má v medzinárodnej preprave veľký význam, avšak pre malé a stredné podniky je táto možnosť ekonomicky nevýhodná. V súčasnosti sú ceny námornej prepravy nízke a rastom inflácie a cenami energií, budú malé a stredné podniky ďalej tlačiť na znižovanie cien, čo znamená uprednostňovanie námornej prepravy, ktorá je takmer trikrát lacnejšia, ako železničná preprava.”   

Námorná, železničná, letecká aj kamiónová preprava - to všetko pre vás zabezpečí špedičná spoločnosť Infinity Forwarding.
Námorná, železničná, letecká aj kamiónová preprava – to všetko pre vás zabezpečí špedičná spoločnosť Infinity Forwarding.

Preprava tovaru bez starostí  

Máte záujem o medzinárodnú prepravu tovaru? Neváhajte nás kontaktovať a naši odborníci vám pripravia nezáväznú cenovú ponuku prepravy. Naša prepravná spoločnosť Infinity Forwarding je tu pre vás.