Skip to content

Stane sa sila vetra hnacím motorom nákladných lodí budúcnosti?

Už v predchádzajúcich článkoch sme sa venovali novinkám zo sveta medzinárodnej prepravy a spôsobom, ako sa prepravné spoločnosti snažia byť čo najviac ekologické. Jedným z účinných spôsobov, ako bojovať s vysokými nákladmi na energie a čoraz prísnejšími environmentálnymi predpismi je myšlienka lodí využívajúcich silu vetra. Ako tieto lode fungujú a čo na tento nápad vravia odborníci sa dočítate v našom článku. 

Na vývoji novej technológie pracuje niekoľko spoločností 

Využívanie sily veternej energie by mohlo hrať významnú úlohu v úsilí o elimináciu emisií uhlíka v námornej preprave. Nové technológie začalo vyvíjať hneď niekoľko svetových spoločností, ktoré sa snažia nájsť tie najlepšie spôsoby, ako využiť silu vetra čo najefektívnejšie a zároveň ju aplikovať v čo najkratšom čase. 

Cargill bude skladacie plachty testovať tento rok 

Svoje plány o inštalovaní dvoch skladacích plachiet na námornú nákladu loď oznámila aj potravinárska spoločnosť Cargill. Skladacie plachty boli vyrobené už v roku 2017 spoločnosťou Mitsubishi a spoločnosť Cargill sa ich rozhodla prenajať. Celý projekt bude pre spoločnosť obrovskou skúškou, ktorá rozhodne, či budú plachty inštalované aj na zvyšok námornej flotily. 

Aké sú výsledky testovania sily vetra spoločnosti Maersk? 

Už v roku 2018 predstavila kontajnerová skupina Maersk dve 30 metrov vysoké rotorové plachty, ktoré boli umiestnené na tankerovú loď s názvom Maersk Pelican. Rotorové plachty boli navrhnuté tak, aby vplyvom zmeny rýchlosti prúdenia vzduchu poháňali plavidlo, ktoré sa tak stalo menej závislým od paliva. 

Aj napriek tomu, že nápad spoločnosti Maersk bol skutočne zaujímavý, v realite nepriniesol požadované výsledky. V roku 2021 sa spoločnosť Maersk rozhodla predať loď Pelican, pretože využívaním sily vetra sa docielilo len 8-percentné zníženie spotreby paliva za rok. Keďže podľa medzinárodnej námornej organizácie IMO musí lodný priemysel znížiť emisie uhlíka o 50 %, námorná loď Pelican by nebola dostatočným riešením. Najväčšou nevýhodou zostáva fakt, že smer fúkania vetra sa nedá ovplyvniť, a ak fúka nesprávnym smerom je jeho využitie minimálne. 

Ako odhadujú vývoj lodí využívajúcich veternú silu odborníci? 

Predpisy medzinárodnej námornej organizácie IMO vedú námorné spoločnosti k hľadaniu riešení, ktoré budú viesť k úplnému odstráneniu vzniku CO2. Aj napriek tomu, že sila vetra zohráva pri hľadaní riešení na prísne nariadenia svoju úlohu, viacero odborníkov vidí v tomto smere viacero nedostatkov. Tie spočívajú najmä v obrovských nákladoch na nové technológie a dôležitú úlohu zohráva aj fakt, že vietor je živel, ktorý nie je možné predvídať. Iniciátori myšlienky, ktorí vidia v sile vetra budúcnosť tiež bojujú s presvedčením verejnosti, že ide o krok do minulosti, ku ktorej by sme sa nemali vracať. 

Ak by sa predsa len námorné spoločnosti rozhodli začať využívať silu vetra, podľa odhadov by aplikovanie nových technológií na námorné nákladné lode zabralo niekoľko rokov. V prípade, že všetko pôjde podľa plánov sa očakáva, že nové námorné lode poháňané vetrom budeme môcť reálne vidieť približne za päť rokov. Zatiaľ však nikto nedokáže predvídať, či sa lode poháňané vetrom stanú efektívnym riešením na problém s vysokými emisiami oxidu uhličitého.

Námorná preprava s Infinity Forwarding 

Naša prepravná spoločnosť Infinity Forwarding pre vás sprostredkuje nielen námornú, ale aj leteckú, železničnú alebo nákladnú prepravu. Stačí, ak nám napíšete všetky podrobnosti o prepravovanom tovare a my pre vás vypracujeme bezplatnú cenovú ponuku