Skip to content

Prepravný kontajner – všetko čo musíte vedieť o jeho otváraní

Námorná preprava kontajnerov pomáha prepraviť náklad na rôzne vzdialené miesta po celom svete. Tovar, či stroje sú uložené v prepravných kontajneroch, ktoré ich chránia pred poškodením a sú jednoduchšie pre manipuláciu. V dnešnom článku vám detailnejšie priblížime čo tvorí prepravný kontajner a aké typy dverí môžu mať prepravné kontajnery, ktoré sa bežne používajú na dovoz tovaru

Čo tvorí prepravný kontajner? 

Celý prepravný kontajner tvorí viacero prvkov. Jeho štruktúra zahŕňa stenový panel, strechu, rohové stĺpiky, podlahu, drevenú podlahu a dvere. Všetky časti sú spojené tvrdými kovmi, ako je hliník, či ocel. Nákladné kontajnery sa využívajú najmä na prepravu tovaru a taktiež riešia problémy so skladovaním. V súčasnosti sú využívané sú aj na architektonické účely, z prepravných kontajnerov sa vytvárajú kancelárie, kaviarne, bazény, či domy. 

Prepravný kontajner sa líši otváraním dverí 

Práve dvere zohrávajú veľmi dôležitú úlohu v celej štruktúre prepravného kontajnera. Samotné dvere nákladného kontajnera sú zložené z tela a lockboxu, ktorý dodáva dverám bezpečnostný prvok v podobe visiacich zámkov. Dvere ďalej tvorí poistná tyč a rukoväť, chýbať nesmie ani gumové tesnenie, ktoré zabezpečuje uzavretie medzier medzi okrajmi dverí a v prípade úniku, či presakovania vody vo vnútri kontajnera ju dokáže zastaviť. Neodmysliteľnou súčasťou sú aj pánty, ktoré umožňujú voľný pohyb dverí. 

Aké dvere môže mať prepravný kontajner? 

  • Nákladové dvere: nachádzajú sa na konci prepravného kontajnera, sú pevné a vhodné najmä na uloženie ťažkého nákladu alebo strojov. Ich výhodou je odolnosť voči vode, vetru, dažďu, extrémnym teplotám a ďalším. Vďaka ich odolnosti nie je jednoduché ich vypáčenie, takže odrádzajú zlodejov. Pri otváraní však potrebujú viac miesta, takže nie sú vhodné do úzkych priestorov. 
  • Dvojité dvere: pripomínajú tunel a umiestnené sú na oboch stranách kontajnera, vďaka čomu je možné naložiť, či vyložiť náklad z oboch strán. Jeden prepravný kontajner s dvojitými dverami môže využívať aj viacero rôznych odosielateľov. 
  • Bočné dvere: vhodné sú na prepravu nadrozmerných nákladov, ktoré by do kontajnera nebolo možné naložiť cez nákladové, či dvojité dvere. Tento typ kontajnerov sa využíva aj pre stánky s občerstvením alebo potravín. 
  • Rolovacie dvere: inak tiež známe ako stropné, či roletové je možné stiahnuť zvnútra prepravného kontajnera a opäť vytiahnuť. Otváranie rolovacích dverí môže byť mechanické alebo elektrické, dvere môžu byť nainštalované v prednej alebo zadnej časti kontajnera. Využijú ich najmä ľudia, ktorí nemajú priestor pre otváranie dverí kontajnera do strán. 
  • Posuvné dvere: môžu byť oceľové, tie ponúkajú prístup k celému obsahu kontajnera od podlahy až po strechu alebo sklenené posuvné dvere, ktoré používajú napríklad kaviarne, či rôzne obchody. Vďaka sklu prenikne do kontajneru viac svetla a vyzerajú esteticky lepšie, avšak nie sú považované za bezpečné riešenie. 
  • Vlastné dvere: v prípade, že vykonávate úpravy na prepravnom kontajnery môžete si navrhnúť vlastné dvere, ktoré vám budú vyhovovať. Dôležité je však vopred si premyslieť ich umiestnenie a možnosť upevnenia. 

Máte záujem o medzinárodnú prepravu a hľadáte prepravné spoločnosti? Naša prepravná spoločnosť Infinity Forwarding je tu pre vás. Vyplňte registračný formulár na našom webe a my vás s radosťou odpovieme na všetky otázky