Skip to content

Prepravný kontajner – všetko čo musíte vedieť o jeho otváraní

Námorná preprava kontajnerov pomáha prepraviť náklad na rôzne vzdialené miesta po celom svete. Tovar, či stroje sú uložené v prepravných kontajneroch, ktoré ich chránia pred poškodením a sú jednoduchšie pre manipuláciu. V dnešnom článku vám detailnejšie priblížime čo tvorí prepravný kontajner a aké typy dverí môžu mať prepravné kontajnery. 

Čo tvorí prepravný kontajner? 

Celý prepravný kontajner tvorí viacero prvkov. Jeho štruktúra zahŕňa stenový panel, strechu, rohové stĺpiky, podlahu, drevenú podlahu a dvere. Všetky časti sú spojené tvrdými kovmi, ako je hliník, či ocel. Nákladné kontajnery sa využívajú najmä na prepravu tovaru a taktiež riešia problémy so skladovaním. V súčasnosti sú využívané sú aj na architektonické účely, z prepravných kontajnerov sa vytvárajú kancelárie, kaviarne, bazény, či domy. 

Prepravný kontajner sa líši otváraním dverí 

Práve dvere zohrávajú veľmi dôležitú úlohu v celej štruktúre prepravného kontajnera. Samotné dvere nákladného kontajnera sú zložené z tela a lockboxu, ktorý dodáva dverám bezpečnostný prvok v podobe visiacich zámkov. Dvere ďalej tvorí poistná tyč a rukoväť, chýbať nesmie ani gumové tesnenie, ktoré zabezpečuje uzavretie medzier medzi okrajmi dverí a v prípade úniku, či presakovania vody vo vnútri kontajnera ju dokáže zastaviť. Neodmysliteľnou súčasťou sú aj pánty, ktoré umožňujú voľný pohyb dverí. 

Aké dvere môže mať prepravný kontajner? 

  • Nákladové dvere: nachádzajú sa na konci prepravného kontajnera, sú pevné a vhodné najmä na uloženie ťažkého nákladu alebo strojov. Ich výhodou je odolnosť voči vode, vetru, dažďu, extrémnym teplotám a ďalším. Vďaka ich odolnosti nie je jednoduché ich vypáčenie, takže odrádzajú zlodejov. Pri otváraní však potrebujú viac miesta, takže nie sú vhodné do úzkych priestorov. 
  • Dvojité dvere: pripomínajú tunel a umiestnené sú na oboch stranách kontajnera, vďaka čomu je možné naložiť, či vyložiť náklad z oboch strán. Jeden prepravný kontajner s dvojitými dverami môže využívať aj viacero rôznych odosielateľov. 
  • Bočné dvere: vhodné sú na prepravu nadrozmerných nákladov, ktoré by do kontajnera nebolo možné naložiť cez nákladové, či dvojité dvere. Tento typ kontajnerov sa využíva aj pre stánky s občerstvením alebo potravín. 
  • Rolovacie dvere: inak tiež známe ako stropné, či roletové je možné stiahnuť zvnútra prepravného kontajnera a opäť vytiahnuť. Otváranie rolovacích dverí môže byť mechanické alebo elektrické, dvere môžu byť nainštalované v prednej alebo zadnej časti kontajnera. Využijú ich najmä ľudia, ktorí nemajú priestor pre otváranie dverí kontajnera do strán. 
  • Posuvné dvere: môžu byť oceľové, tie ponúkajú prístup k celému obsahu kontajnera od podlahy až po strechu alebo sklenené posuvné dvere, ktoré používajú napríklad kaviarne, či rôzne obchody. Vďaka sklu prenikne do kontajneru viac svetla a vyzerajú esteticky lepšie, avšak nie sú považované za bezpečné riešenie. 
  • Vlastné dvere: v prípade, že vykonávate úpravy na prepravnom kontajnery môžete si navrhnúť vlastné dvere, ktoré vám budú vyhovovať. Dôležité je však vopred si premyslieť ich umiestnenie a možnosť upevnenia. 

Máte záujem o medzinárodnú prepravu? Naša prepravná spoločnosť Infinity Forwarding je tu pre vás. Vyplňte registračný formulár na našom webe a my vás s radosťou odpovieme na všetky otázky