Skip to content

40-stopový prepravný kontajner – Aké sú jeho rozmery a čo všetko sa do neho zmestí?

Námorná preprava využíva kontajnery k preprave tovaru po celom svete. Prepravný kontajner môže byť rôzny, jednotlivé druhy sa líšia v rozmeroch, celkovej kapacite, maximálnom zaťažení, ale aj možností otvorenia dverí. Čo by ste mali vedieť o 40-stopovom prepravnom kontajnery? 

40-stopový prepravný kontajner a jeho rozmery 

 

Rozmery 40-stopového kontajnera podľa jednotlivých strán sú:

 

  • Vonkajšie rozmery (v stopách): 40 ‚dĺžka x 8′ šírka x 8‘ 6 ‚výška
  • Vonkajšie rozmery (v metroch): 12,19 m dĺžka x 2,44 m šírka x 2,59 m výška
  • Vnútorné rozmery (v stopách): 39′ 6″ dĺžka x 7′ 9″ šírka x 7′ 10″ výška
  • Vnútorné rozmery (v metroch): 12,025 m dĺžka x 2,352 m šírka x 2,393 m výška
  • Úžitková kapacita: 67,7m3

Rozmery prepravných kontajnerov podľa paliet 

 

Prepravný kontajner o veľkosti 40-stôp môžeme pre odmeranie jeho kapacity naložiť paletami. Europalety (tzv. európske palety) majú rozmery 1,2 m x 0,8 m, do 40-stopového kontajnera sa tak zmestí 25 stohov europaliet, v prípade, že náklad nevisí cez boky. Aby boli europalety osadené optimálne, odporúča sa ich osadiť s jedným radom po dĺžke a ďalším radom po šírke. 

 

Americké palety majú v porovnaní s európskymi rozdielne rozmery, uvádzané sú v stopách ako 40” x 48”, teda 1,219 m x 1,016 m. Základňa klasického 40-stopového kontajnera pojme 21 amerických paliet, avšak náklad nemôže visieť cez boky. 

Maximálna záťaž 40-stopového kontajnera

 

Prázdny 40-stopový kontajner má váhu 3 750 kg, jeho maximálna záťaž je 26 300 kg, tak aby jeho celková hmotnosť bola 29 ton. Vo väčšine prípadov sa však maximálna záťaž nevyužíva naplno, pretože hmotnosť kontajnera ovplyvňuje aj prepravná linka a závisí aj od ďalších parametrov.

Iná krajina, iná kapacita prepravných kontajnerov 

 

Na kapacitu kontajnera majú rôzne krajiny svoje vlastné špecifikácie a predpisy, ktorými sa musia prepravcovia riadiť. Ako príklad uvedieme USA, kde platia nižšie hmotnostné obmedzenia, za ktorých prekročenie si poriadne priplatíte. 

 

Prepravcovia medzinárodného tovaru sa snažia predísť dodatočným poplatkom rôznymi spôsobmi. V kúpnej zmluve sa s predávajúcim môžete vopred dohodnúť, že zásielku pošle iba do prístavu a vy si zabezpečíte prepravu a získate všetky potrebné licencie. Túto možnosť však musia dovoľovať podmienky Incoterms.

 

Menej náročnou možnosťou je, že odosielateľ vopred zistí kapacitné a hmotnostné obmedzenia krajín, cez ktoré bude realizovaná preprava tovaru. Na základe svojho prieskumu potom môže odosielateľ vykonať rôzne zmeny a opatrenia, tak aby sa vyhol prekročeniu hmotnostného limitu a plateniu poplatkov. 

Rozmery kontajnerov nemusíte riešiť 

 

V prípade, že sa kvôli preprave tovaru obrátite na našu prepravnú spoločnosť, nemusíte sa trápiť rozmermi kontajnerov a celý prepravný proces vybavíme za vás. Spoľahnite sa pri preprave tovaru na našich odborníkov, ktorí vám pomôžu vybrať čo najefektívnejšie riešenie. S ničím si nemusíte robiť starosti a my sa o postaráme o bezpečný dovoz tovaru až k vám na Slovensko alebo do Českej republiky. 

 

Naša prepravná spoločnosť Infinity Forwarding je tu pre vás. V prípade otázok sa neváhajte objednať na bezplatnú konzultáciu prostredníctvom nášho kontaktného formuláru.