Skip to content

Preprava tovaru na poslednú míľu – aké sú najnovšie trendy kapilárnej prepravy?

Posledná časť cesty, respektíve úseku, ktorá uzatvára dodávateľský reťazec je často najpodstatnejšou zložkou. V posledných dvoch rokoch však došlo k viacerým zmenám v sektore logistiky a preprava tovaru na poslednú míľu sa musela prispôsobiť viacerým výzvam. Prečítajte si viac informácií o najnovších trendoch v logistike a preprave tovaru na poslednú míľu. 

Kapilárna preprava je na vzostupe 

Preprava na poslednú míľu inak nazývaná aj kapilárna preprava sa teší zo značného nárastu objemu zásielok, ktorý zapríčinila pandémia koronavírusu. Nedostatok tovaru v obchodoch, obmedzenie predaja v kamenných predajniach, či zákazy vychádzania spôsobili, že si spotrebitelia viac zvykli na využívanie elektronického obchodu. S nárastom objednávok súčasne rástol aj počet zásielok, a tak kapilárna preprava musela optimalizovať svoje služby, aby sa dokázala prispôsobiť aktuálnym požiadavkám trhu. 

Preprava tovaru na poslednú míľu a najnovšie trendy 

S optimalizáciou služieb súvisí aj testovanie nových procesov a spôsobov, ako doručiť zásielky čo najefektívnejšie. V súčasnosti rôzne logistické spoločnosti skúšajú nové postupy a metódy, ktoré zahŕňajú robotizáciu dodávok a vývoj ďalších vybavení pre skvalitnenie prepravy. 

V 21. storočí sa pojem robotizácia spája aj s prepravou tovaru. Zefektívniť prepravu zásielok pomáhajú rôzne elektronické systémy. Aktuálne sa skúmajú a testujú roboti vybavení umelou inteligenciou, ktorí majú za úlohu prepravu a doručenie balíkov spotrebiteľom bez nutnosti využitia mestských vozidiel. 

Do testovania sú zaradené aj drony, ktoré by v blízkej dobe mohli lietať nad mestami alebo dedinami a doručovať balíky ľuďom domov. Zatiaľ však ide o veľmi finančne náročný projekt, ktorý zahŕňa nákladné investície a zatiaľ stále nie je isté, či v budúcnosti bude ziskový. 

Logistické spoločnosti sa v posledných rokoch začali zameriavať aj na zlepšenie udržateľnosti prepravy tovaru s nutnosťou regulácie teploty. Počas tejto prepravy je potrebné, aby sa neprerušilo chladenie tovaru, čo je v mnohých prípadoch veľmi komplikované. Odpoveďou na tento problém je vývoj špeciálneho vybavenia, ktoré bude schopné lepšie regulovať požadované teploty, tak aby nedochádzalo k prerušeniu chladenia potravín. 

V husto obývaných oblastiach by mohli byť riešením menšie skladové priestory, tzv. “micro warehouses”, ktoré sú skvelou náhradou obrovských logistických centier. Malé skladové priestory umožňujú zefektívniť a zrýchliť prepravu, výhodné sú najmä pre prepravu konzumného tovaru. 

Medzinárodná preprava tovaru s Infinity Forwarding

Využite naše služby a zbavte sa starostí s dokumentáciou a preclievaním tovaru. Naša prepravná spoločnosť Infinity Forwarding pre vás sprostredkuje bezproblémovú prepravu tovaru až do vášho skladu na Slovensko, či do Českej republiky. Napíšte nám detailnejšie informácie o vašej zásielke a naši špeditéri pre vás vypracujú bezplatnú cenovú ponuku.