Skip to content

Preprava tovaru budúcnosti? Drony sú riešením

Malé bezpilotné lietadlá sa najskôr začali využívať vo vojenskom priemysle a obrannom sektore, pretože mali výborné funkcie sledovania. Neskôr si ich používanie obľúbili aj civilisti a drony našli využitie pri fotografovaní, zábave, či dokonca hasení požiarov. Ďalším sektorom, v ktorom sa začalo pracovať na využívaní dronov je logistika, ktorá však musí prekonať viacero problémov. 

Na čo všetko sa dá v logistike využiť dron? 

Možností, ako sa dá dron využiť v logistike je naozaj veľa a neustále sa testujú nové možnosti. Drony môžu napríklad robiť inventúru v logistickom sklade, letecky prepravovať tovar alebo vykonávať rôzne bezpečnostné úlohy. Na testovaní dronov začali pracovať mnohé spoločnosti, ktoré sa zameriavajú najmä na distribúciu zásielok pomocou dronov koncovým zákazníkom. Väčšina odborníkov sa zhoduje na tom, že využitie dronov v logistike je veľmi výhodné, avšak v súčasnosti existuje ešte veľa prekážok, ktoré bránia ich bežnému využitiu v realite. 

Aké sú najväčšie výhody využívania dronov v logistike? 

V porovnaní s doručovaním zásielok cestnou prepravou majú drony viacero výhod. Jednou z najväčších je úspora nákladov na distribúciu a rýchlejšie dodanie. Zároveň drony umožňujú dodanie zásielok aj do ťažko prístupných oblastí a znižujú zaťaženie mestskej prepravy. Výhodou je aj znižovanie emisií CO2 a fakt, že drony môžu fungovať 24 hodín, 7 dní v týždni, 365 dní v roku. 

Čo bráni využívaniu dronov v súčasnosti? 

Aj napriek tomu, že sa odborníci zhodujú na obrovskom potenciáli dronov, najväčšou prekážkou pri ich uvedení do prevádzky sú vysoké náklady. Táto technológia si vyžaduje veľa investícií do výskumu a vývoja, a problémom zostáva aj nedostatočne vyvinutá legislatíva. Ďalším problémom je obmedzená nosnosť, kvôli ktorej sa drony nemôžu používať na prepravu zásielok veľkých objemov a tiež nedostatočne prispôsobené letecké trasy, ktoré dronom nie sú prispôsobené. 

V akých ďalších sektoroch našli drony svoje využitie? 

Ako sme už spomínali vyššie, drony sa začali používať najskôr vo vojenskom sektore a neskôr ich výhody objavili aj civilisti. Spoločnosti preto neustále premýšľajú nad ďalším využitím dronov a predajnosť týchto malých bezpilotných lietadiel neustále rastie. V posledných rokoch sa stali obľúbenými napríklad dronové svetelné šou, ktoré dokážu na oblohe vytvoriť zaujímavé obrazce. Existujú aj špeciálne navrhnuté drony, ktoré lietajú do najnižšej vrstvy zemskej atmosféry, vybavené sú rôznymi senzormi na zhromažďovanie informácií o teplote, vlhkosti a vetre, čo umožňuje sledovať predpovede počasia. Vyvinutá už je aj inovatívna technológia Cloud seeding, ktorá umožňuje spustenie dažďa. Svoje využitie našla najmä v oblastiach, ktoré trápi extrémne sucho, skúšaná bola napríklad v Spojených arabských emirátoch. Drony našli svoje využitie tiež v geodézii, kartografii, zdravotníctve, plašení zveri, ochrane majetku a mnohých ďalších. 

Preprava tovaru s Infinity Forwarding 

Bohužiaľ prepravu tovaru dronmi vám zatiaľ sprostredkovať nedokážeme, avšak na námornú, železničnú, leteckú a cestnú prepravu sme odborníkmi. Využite naše služby a objednajte si nezáväznú cenovú ponuku prepravy.