Skip to content

Prečo je IKEA taká lacná? Preprava zohráva v nízkych cenách významnú úlohu

Na svete snáď neexistuje človek, ktorý by nepoznal švédsku spoločnosť IKEA a jej nábytok. Milióny domácnosti po celom svete sa spoliehajú nielen na moderný nábytok, ale aj množstvo doplnkov a chutných potravín. Aký je príbeh spoločnosti IKEA, a vďaka čomu môže zákazníkom ponúknuť nízke ceny v porovnaní s konkurenciou? 

Príbeh spoločnosti IKEA sa začal písať pred 79 rokmi

Spoločnosť IKEA založil v roku 1943 vtedy len 17-ročný švéd Ingvar Kamprad, ktorý mal veľmi dobrého podnikateľského ducha. V začiatkoch sa IKEA venovala predajnu pier, obrazov, hodiniek, či dokonca peňaženiek, neskôr začala s predajom nábytku prostredníctvom katalógu. Svoju prvú predajňu otvoril Kamprad až v roku 1958 v meste Älmhult, ktorá dnes funguje ako múzeum. 

Za svoj úspech vďačí IKEA viacerým faktorom – skvelým rozhodovacím schopnostiam jej zakladateľa, šikovným manažérom, dobrému marketingu, vhodne rozmiestneným predajniam, či skvelo zvládnutej logistike. Kľúčovým sa v obľúbenosti značky IKEA stali aj nízke ceny, vďaka ktorým sa najmä v začiatkoch stala veľmi konkurencieschopnou. 

Ako sa podarilo spoločnosti IKEA znížiť ceny? 

Viaceré výrobky spoločnosti IKEA majú o polovicu nižšiu cenu, ako je predajná cena konkurencie. Ako je to možné? Spoločnosť IKEA zaviedla viacero inovatívnych zmien, vďaka ktorým dokázala konkurovať existujúcim firmám a zároveň ponúknuť zákazníkom pridanú hodnotu. 

Kľúčovým sa stalo “ploché balenie” 

Takzvané “ploché balenie” je metóda ktorú vymyslel zakladateľ spoločnosti IKEA Ingvar Kamprad. Jednotlivé balenia nábytku sú rozložené na časti, ktoré si vďaka jednoduchým návodom každý zákazník zloží sám. Ploché balenie sa osvedčilo najmä pri preprave tovaru. Predstavte si koľko zložených skríň sa zmestí do prepravného kontajneru v porovnaní s plochými baleniami a pochopíte, ako sa Kampradovi podarili ušetriť tisíce na preprave nábytku. Ploché balenia zároveň šetria miesto v sklade, čo opäť znižuje prevádzkové náklady firmy. 

Ďalšie opatrenia, ktoré znižujú ceny IKEA výrobkov 

Nielen ploché balenie, ale aj množstvo ďalších opatrení pomáha znižovať ceny IKEA výrobkov. Vedeli ste napríklad, že IKEA najskôr stanoví cenu výrobku, ktorý má byť vyrobený a až následne dizajnéri spolupracujú s dodávateľmi materiálu na tom, aby túto cenu neprekročili? IKEA má tiež výhodu v tom, že všetko vyrába vo veľkých množstvách. Nie je žiadnym tajomstvom, že dodávatelia poskytujú pri odbere väčších množstiev lepšie ceny a inak tomu nie je ani v prípade výrobkov IKEA. 

Pri návšteve obchodného domu IKEA si všímajte aj cenovky. Väčšinou na nich nájdete všetky podrobné informácie o výrobku, takže nie je nutná asistencia zamestnanca, vďaka čomu ich môže IKEA zamestnávať menej. Z predajne, či skladu si môžete tovar nakladať sami, čo opäť umožňuje šetrenie nákladov na zamestnancov. 

Príkladov, ako dokázala ušetriť IKEA milióny eur by sme však mohli nájsť oveľa viac, veríme, že niektoré zo spomínaných pre vás budú inšpiráciou. S efektívnou prepravou tovaru vám vie pomôcť aj naša prepravná spoločnosť Infinity Forwarding. Naši špeditéri vám vybavia prepravu celého kontajnera alebo nájdu miesto pre vašu zásielku, tak aby ste zaplatili len za miesto v kontajneri, ktoré skutočne využijete. Neváhajte nás kontaktovať a my pre vás pripravíme bezplatnú cenovú ponuku prepravy.