Skip to content

Krok k zelenej budúcnosti prepravy: Toyota, Coca-Cola a Air Liquide spoločne testujú nové vodíkové nákladné vozidlá

Toyota spoločne s Coca-Colou a Air Liquide odštartovali pilotný projekt, v ktorom testujú nové vodíkové nákladné vozidlá. Tento projekt je súčasťou širšej snahy o dekarbonizáciu nákladnej cestnej dopravy, ktorá predstavuje významný podiel na emisiách v Európe – približne štvrtinu z celkového nákladu prepravovaného po európskych cestách tvoria ťažké nákladné vozidlá. V súčasnosti sú vodíkové vozidlá zapojené do logistického reťazca spoločnosti Coca-Cola, pričom Air Liquide dodáva vodík, ktorý pochádza z obnoviteľných zdrojov.

 

Vodík – palivo budúcnosti 

 

Toyota prichádza s viacerými technológiami zameranými na dekarbonizáciu, vrátane vodíkových palivových článkov, ktoré majú zásadný význam pre rozvoj udržateľného vodíkového hospodárstva a integráciu do ťažkej nákladnej dopravy.

 

Nové nákladné vozidlo využíva palivové články, ktoré fungujú na princípe chemickej reakcie, pri ktorej sa vodík (H₂) spája s kyslíkom (O₂), čím vzniká elektrina potrebná na pohon vozidla. Veľkou výhodou tejto technológie je, že vedľajším produktom tejto reakcie je iba voda, čím sa úplne eliminujú emisie skleníkových plynov a znečisťujúcich látok.

 

Erwin Penfornis, viceprezident spoločnosti Air Liquide pre divíziu Hydrogen Energy World, uviedol, že tento projekt dokazuje potenciál vodíka ako paliva budúcnosti, najmä v kontexte rastúcej potreby udržateľných riešení pre diaľkovú nákladnú dopravu. Vodík považuje za ideálne riešenie pre diaľkovú prepravu, kde sú požiadavky na flexibilitu a efektivitu mimoriadne vysoké.

 

Ekologické ciele Toyoty 

 

Toyota v tomto projekte vidí ďalšiu príležitosť v rozširovaní využitia svojich technológií palivových článkov, ktoré doteraz našli využitie hlavne v osobných automobiloch. Spoločnosť sa snaží aplikovať tieto technológie aj v ďalších odvetviach, vrátane nákladných vozidiel, autobusov, vlakov a dokonca aj lodí. Thiebault Paquet, viceprezident Toyoty Motor Europe pre výskum a vývoj, uviedol, že výsledky tohto testovania budú kľúčové pre naplnenie ambície Toyoty do roku 2040 úplne eliminovať emisie CO₂ vo svojich logistických operáciách.

 

Celý projekt je príkladom spolupráce veľkých firiem v rámci udržateľných inovácií a predstavuje významný krok k znižovaniu uhlíkovej stopy v nákladnej doprave. Testovanie nových technológií ako vodíkové pohony je cestou k ekologickejšiej budúcnosti dopravy, kde sa znížia emisie bez toho, aby bolo nutné robiť kompromisy v efektivite alebo výkone.

 

Spoľahnite sa na prepravné služby Infinity Forwarding 

 

V našej prepravnej spoločnosti Infinity Forwarding sa postaráme o bezproblémovú prepravu vašich zásielok. Zverte svoje zásielky do rúk odborníkov a my sa postaráme o všetky potrebné náležitosti za vás. Neváhajte nás kontaktovať pre bezplatnú cenovú ponuku, a naši špecialisti na medzinárodnú prepravu vám čoskoro poskytnú všetky potrebné informácie.