Skip to content

Dôvody, prečo je Čína globálnym lídrom v logistickom priemysle

Pandémia koronavírusu urýchlila rast čínskeho logistického priemyslu, vďaka čomu sa Čína stáva jedným z najväčších svetových lídrov v tejto oblasti. Za svoj úspech vďačí Čína skvelej cestnej a železničnej infraštruktúre, širokej sieti skladových a skladovacích zariadení, inovatívnej IT infraštruktúre a vládnym nariadeniam. Aké sú najväčšie trendy logistického trhu v Číne? 

Elektronický obchod hrá významnú úlohu 

Ešte v roku 2020 bola takmer jedna štvrtina čínskych produktov dostupná online, čo je výrazne nad medzinárodným priemerom 18 %. Zároveň v roku 2021 tvorili čínske produkty viac ako polovicu globálneho maloobchodného predaja elektronického obchodu. V súčasnosti sa môže Čína pochváliť najväčšou populáciou online kupujúcich na svete, ktorá predstavuje viac ako 780 miliónov ľudí. Rozvíjajúci sa elektronický obchod má pozitívny vplyv na rast HDP krajiny a podporuje tiež špedičný priemysel v Číne. 

Najznámejšie čínske spoločnosti elektronického obchodu, ako Alibaba, NetEase, či JD.com v dôsledku nárastu elektronického obchodu začali rozširovať svoje zákaznícke základne aj do iných krajín. Neustále rastúci dopyt po online produktoch zapríčinil, že spoločnosti elektronického obchodu hľadajú nové doručovacie riešenia tretích strán. Vďaka tomu sa môžu predajcovia sústrediť na svoje podnikanie a zároveň sa môžu spoľahnúť na prepravné služby tretích strán. 

Fúzie prinášajú vyššie zisky špeditérom 

Poskytovatelia logistiky tretích strán a špeditérske spoločnosti objavujú nové spôsoby, ako zvýšiť svoje zisky. Niektoré posilňujú svoje dlhodobé pôsobenie tým, že smerujú k integrácii cez omnichannel a prijímajú digitalizáciu. 

Známe sú aj príklady fúzii spoločností, jednou z najznámejších je zrod China Logistics Group, ktorá vznikla zlúčením piatich vládnych spoločností ešte v decembri 2021. Vtedy sa spojilo 5 spoločností – China Logistics, China National Materials Storage and Transportation, CTS International Logistics, China Railway Materials Group a China National Packaging. Základné imanie spoločnosti China Logistics Group je 4,7 miliardy dolárov a okamžite sa stala jedným z najväčších hráčov na čínskom logistickom trhu. 

Rastúci trend spájania firiem podnietil medzinárodných hráčov k akvizícii čínskych miestnych logistických spoločností. Napríklad spoločnosť Maersk kúpila zmluvnú logistickú firmu LF Logistics so sídlom v Hongkongu alebo spoločnosti Kuehne+Nagel prevzala poprednú ázijskú leteckú nákladnú spoločnosť Apex. 

V Číne je vysoká konkurencia 

Sektor logistiky a prepravy v Číne je vysoko konkurenčný, medzi najväčších hráčov patria čínske logistické spoločnosti, čínske prepravné firmy a zahraničné medzinárodné spoločnosti. Medzi najznámejšie patrí napríklad UPS, XPO Logistics, CEVA Logistics, DHL, Yusen Logistics, FedEx Corp, COSCO, SF Express, Jizhong Energy, Kuehne + Nagel, Xiamen Xiangyu Group alebo International Logistics Group, ktoré sa snažia dosiahnuť čo najväčší podiel v zákazníckej základni. 

Vládne nariadenia pomáhajú zlepšovať infraštruktúru 

Čínska vláda neustále investuje do rozvoja infraštruktúry v krajine. Vláda v posledných rokoch napríklad výrazne posilnila sektor železničnej prepravy. Čínsky železničný expres tak sprístupnil množstvo vlakov, ktoré prepravujú náklad z Číny do Európy. Neustále sa tiež plánuje obnova Hodvábnej cesty, ktorá Číne pomôže stať sa svetovým lídrom v odvetví prepravy a logistiky. 

Preprava z Číny s Infinity Forwarding 

Naša prepravná spoločnosť Infinity Forwarding má bohaté skúsenosti s medzinárodnou prepravou. Najmä z Číny a Ázie pre našich klientov zabezpečujeme prepravu pravidelne. Napíšte nám, aký druh tovaru potrebujete prepraviť a naši špeditéri pre vás pripravia bezplatnú cenovú ponuku