Skip to content

Námorná preprava: Riziko nárazu veľrýb do kontajnerových lodí má svoje riešenie

Námorná preprava zažíva v posledných rokoch obrovský rast, ktorý má však viacero negatívnych dôsledkov najmä na životné prostredie. Málokto si uvedomuje, že pribúdajúce množstvo kontajnerových lodí má vplyv aj na život morských živočíchov. Veľkým rizikom je najmä zrážka veľrýb s nákladnými loďami v blízkosti prístavov, a preto sa prepravné spoločnosti rozhodli konať, aby čo najviac eliminovali toto riziko týkajúce sa nielen námornej dopravy

Severoatlantické veľryby ohrozuje námorná preprava 

V minulosti boli severoatlantické veľryby lovené kvôli svojej cennej rope a dnes bohužiaľ patria medzi najviac ohrozené druhy zvierat na svete. Populácia severoatlantických veľrýb sa odhaduje len na 336 zvierat, kvôli čomu sa záchranári a námorné prepravné spoločnosti rozhodli konať. Kým dnes už veľryby neprenasledujú veľrybárske lode, ich existenciu ohrozujú kontajnerové lode, ktorým s veľrybami hrozí zrážka. 

Akustické oceánske bóje sú riešením 

Najviac sa vzniknutým problémom zaoberá francúzska spoločnosť kontajnerovej prepravy CMA CGM Group, ktorá sa spojila so známou environmentálnou skupinou Woods Hole Oceanographic Institution (WHOI) na ochranu veľrýb. Ich cieľom je zvýšenie úsilia pri detekcii veľrýb pozdĺž východného pobrežia USA, ktorému majú pomôcť dve pasívne akustické monitorovacie bóje. 

Doteraz boli umiestnené dve bóje, jedna sa nachádza zhruba 94 km od pobrežia Savannah v štáte Georgia a druhá približne 53 km od pobrežia v Norfolku v štáte Virgínia. Úlohou týchto bójí je zachytávanie “piesní” veľrýb, pomocou ktorých sa odborníkom lepšie určuje poloha veľrýb. Na základe upozornení od odborníkov sa môžu námorníci vyhnúť ohrozujúcim kolíziám veľrýb s nákladnými loďami.  

Ochranou morskej biodiverzity sa zaoberá čoraz viac organizácií (zdroj obrázku: canva.com)
Ochranou morskej biodiverzity sa zaoberá čoraz viac organizácií (zdroj obrázku: canva.com)

Ďalšie riešenia na ochranu morskej biodiverzity 

Zachovanie morskej biodiverzity nielen v USA, ale na celom svete môžu pomôcť viaceré nariadenia a projekty, ktoré na túto skutočnosť upozorňujú. Riešením je napríklad zníženie rýchlosti kontajnerových lodí na maximálne 10 uzlov v niektorých oblastiach, ktoré sú známe ako miesta rozmnožovania veľrýb. 

Riešením je aj projekt RECEPT, ktorý je založený na kooperatívnom systéme hustých sietí vytvárajúcich navigáciu, ktorá umožňuje obchodným lodiam prijímať a posielať upozornenia o pozíciach veľrýb v reálnom čase. 

Konzorcia LIFE-PIAQUO sa zaoberá vývojom a testovaním rôznych zariadení, ktorých výsledkom je znižovanie hlučnosti námornej prepravy, ktorá má vplyv na morskú biodiverzitu. Inovatívne riešenia na detekciu veľrýb testuje v Európe známy projekt SEA DETECT. 

Máte záujem o medzinárodnú prepravu? Spoľahnite sa na Infinity Forwarding

Naša prepravná spoločnosť Infinity Forwarding zabezpečuje komplexné služby medzinárodnej prepravy vrátane poistenia, colného konania a kompletnej dokumentácie. Vyžiadajte si nezáväznú cenovú ponuku prepravy tovaru a naši experti zodpovedajú všetky vaše otázky.