Skip to content

Cestná preprava tovaru: Najväčšie výzvy roku 2022

Medzinárodná preprava tovaru neustále prechádza rôznymi zmenami a čelí novým výzvam, ktorým sa musí prispôsobovať. Inak tomu nie je ani v cestnej preprave a preto sme pre zhrnuli najväčšie výzvy, ktorým aktuálne priemysel nákladnej cestnej prepravy čelí. 

Nedostatok vodičov 

Neschopnosť nastúpiť do povolania, starnutie a nedostatok vodičov sú dôvody, prečo je v tejto profesii zamestnaných čím ďalej menej ľudí. Problémy tiež spočívajú vo vysokej fluktuácii vodičov a lepších pracovných príležitostiach, ktoré dnes mladí ľudia majú. Vodiči nákladných vozidiel sú kľúčovou a takmer nenahraditeľnou súčasťou cestnej prepravy, avšak čím ďalej sa ich počet znižuje. Aj napriek tomu, že súčasnú situáciu aspoň minimálne riešia autonómne vozidlá tretej úrovne, vždy budú potrební piloti, ktorí ich budú riadiť. 

Vysoké náklady na prepravu 

Problém s nedostatkom vodičov úzko súvisí s rastom cien za cestnú prepravu. Okrem vodičov však prepravné spoločnosti bojujú aj s nedostatkom kamiónov a rastúcimi cenami palív. Zdražovanie cien cestnej prepravy má vplyv aj na rast cien komodít, ktoré pocítia koneční zákazníci. Očakáva sa, že z nepriaznivej situácie by mohli vyťažiť spoločnosti, ktoré majú dostatočne veľký kapitál a využívajú lepšie technológie, aby mohli ponúknuť lepšie konkurenčné ceny. Táto skutočnosť by však mohla znamenať obrovský problém pre malé a stredné podniky, ktoré sa potrebám trhu prispôsobujú pomalšie. 

Sledovanie zásielok 

Meškanie zásielok, ukradnutý tovar alebo nejasný stav zásielok sú známymi problémami, ktoré sú bohužiaľ v medzinárodnej preprave úplne bežné. Dodávateľský reťazec využíva k svojmu rýchlemu fungovaniu obrovské množstvo informácií, ktoré sú pre odosielateľov kľúčové. Vďaka lepšej informovanosti a systému sledovania zásielok sa predchádza nepríjemným a nechceným situáciám, ktoré zároveň pomáhajú zlepšovať bezpečnosť a poskytujú lepšie služby zákazníkom. 

Čo znamená riešenie 4.0? 

Pojmy známe ako priemysel 4.0 alebo logistika 4.0 sú koncept, ktorý mení budúcnosť v realitu. Cieľom je lepšie využívanie dát a ich prenos, či automatizácia procesov, ktorých úlohou je zefektívnenie prepravy tovaru. Tieto nástroje digitalizácie sa spájajú v jedinečnej platforme TMS, ktorá pomáha pracovníkom v nákladnej preprave prekonávať alebo zmierňovať niektoré z menovaných súčasných výziev. 

Nová technológia nahrádza tradičné činnosti a stáva sa súčasťou obchodných modelov spoločností, ktoré vítajú zmeny. Vďaka TMS sú integrované všetky existujúce objednávkové, dopravné a monitorovacie systémy, ktoré umožňujú úplnú výmenu údajov od všetkých účastníkov prepravného procesu. Ide o úplne nové riešenia, ktoré prinášajú nový rozmer do celého logistického odvetvia. 

Hľadáte spoľahlivé partnera na medzinárodnú prepravu? 

Prepravná spoločnosť Infinity Forwarding neustále sleduje dianie na trhu a využíva najmodernejšie postupy, aby bola vaša zásielka bezpečne doručená až k vám do skladu na Slovensko alebo do Českej republiky. Stačí, ak nám napíšete aký tovar alebo stroj by ste chceli prepraviť spolu s adresou vyzdvihnutia a doručenia, a naši špeditéri pre vás vypracujú bezplatnú cenovú ponuku na mieru.