Skip to content

Ako ovplyvnila situácia medzi Ruskom a Ukrajinou námornú prepravu?

V posledných rokoch ovplyvnilo námornú prepravu viacero faktorov a celkovému stavu nepomohol ani ukrajinsko-ruský konflikt, ktorý vypukol 24. februára 2022 a ešte stále prebieha. Aké sú jeho dopady na námornú prepravu a čo ovplyvnili zvyšovanie cien námornej prepravy? 

Námorná preprava čelí neustálym zmenám 

V posledných mesiacoch prešiel námorný priemysel ďalšou zmenou v dôsledku vojny medzi Ruskom a Ukrajinou. Aktuálna situácia spôsobila, že sa európska ekonomika ocitla v inflačnej špirále, ktorej stabilizáciu očakávajú odborníci až za rok a pol. Námorná preprava tak prechádza mnohými zmenami, ktoré sa snažia zmierňovať logisitické problémy nielen v Európe, ale aj celosvetovo. 

Zatvorené prístavy a rast cien tovaru  

Vojna medzi Ruskom a Ukrajinou má veľký dopad najmä na celú Európu, avšak najviac ovplyvnila námorný sektor. Prístavné oblasti v Európe, najmä v Ukrajine a susedných krajinách sú vo veľkej miere zasiahnuté konfliktom, ktorý ešte stále neskončil. Zatvorený je aj jeden z najdôležitejších ukrajinských prístavov Mykolajiv, pretože lodné linky prerušili hovory na tejto trase. Nikto totiž nechce, aby bol jeho tovar vystavený riziku po možnom prevzatí kontroly Ruskom. 

Problémom je aj ekonomická a politická nestabilita v Európe, ktorá spôsobila, že navigácia v niektorých oblastiach je nebezpečná. Kvôli týmto dôsledkom zvýšilo mnoho poisťovateľov náklady na poistenie zásielky, pričom niektorí sa rozhodli lodné linky prechádzajúce ukrajinskými a ruskými vodami nepoistiť. 

Náklady na námornú prepravu narástli 

Vo všeobecnosti môžeme povedať, že náklady na dopravu po ruskej invázii na Ukrajinu narástli, námorná preprava na niektorých úsekoch zdražela. K zvýšeniu nákladov došlo aj kvôli prerušeniu dodávok paliva do Európy, nedostatku personálu a nestabilitou na celom kontinente.  

Ukrajinsko-ruský konflikt neustále sledujeme 

Naša prepravná spoločnosť Infinity Forwarding so špecializáciou na medzinárodnú prepravu pre vás zabezpečí bezproblémovú prepravu tovaru až k vám do skladu na Slovensko alebo do Českej republiky. Aktuálnu situáciu a dianie vo svete neustále sledujeme a snažíme sa okamžite reagovať na zmeny. Okrem námornej prepravy ponúkame aj služby leteckej, železničnej a kombinovanej pozemnej prepravy, takže pre vás vždy vieme nájsť tú najoptimálnejšiu cestu. Vyžiadajte si od nás nezáväznú bezplatnú cenovú ponuku a naši špeditéri vás budú kontaktovať.